DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Nuž nie je to pravda vôbec, lebo naozaj uňho (väzeň z Guantanáma, pozn.) sa kontakty s Al Káidou nepotvrdili nikdy. Ani žiadny výcvik ani takéto podobné veci.

Daniel Lipšic vs. Robert Kalinák - 09.05.2011
Pravda

Ako informuje SME:

"Americkým vyšetrovateľom sa najskôr priznal, (Rafík Al-Hámí,pozn.) že v roku 2000 navštívil tréningový tábor, kde ho učili strieľať z kalašnikova. Neskôr pred tribunálom tieto priznania poprel s tým, že ich vyslovil, pretože ho americkí vojaci mučili.

Najskôr hovoril, že bol členom Laškar-e-Tajíbá, v roku 2005 to poprel. Tvrdil, že v Afganistane nikdy nebojoval. Pakistan opustil, pretože sa bál, že ho Američania chytia."


SME na inom mieste: 

"Americký chargé d’affaires v Bratislave Keith Eddins povedal, že rozhodnutie oslobodiť niektorých väzňov – z ktorých väčšina strávila vo väzení päť až sedem rokov bez formálneho obvinenia – berú Američania ako priznanie, že nikdy nemali byť väznení."

Napriek tomu, že žiadna správa vyslovene nevylučuje napojenie tohoto človeka na teroristickú sieť, z vyhlásení samotného väzňa a predstaviteľov vlády USA vyplýva, že sa obvinenia proti nemu nikdy nepotvrdili.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.05.2011
success
error