DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Keď pred 2 rokmi alebo kedy to bolo, pán premiér povedal Fico v parlamente, že ak prejde v parlamente pozmeňovák, ktorý umožní zisk zdravotných poisťovní, tak bude demisia.

Marek Madaric vs. Daniel Lipšic - 02.05.2011
Zavádzajúce

Napríklad Pravda.sk (zo zdrojov SITA, ČTK, TA3 a Pravdy) uviedla, že predseda vlády Robert Fico pred hlasovaním o novele zákona o zdravotných poisťovniach pohrozil koaličným partnerom. Vyhlásil, že keby parlament prijal pozmeňujúci návrh poslanca z ĽS- HZDS Milana Urbániho, vyvodil by prísne dôsledky pre hrubé porušenie koaličnej zmluvy.

SITA: "Urbániho návrh rozdielom jediného hlasu neprešiel, keď ho z koalície podporil okrem Urbániho iba poslanec SNS Štefan Zelník. Predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico skonštatoval, že svojim koaličným partnerom pred hlasovaním pohrozil, že ak prejde Urbániho návrh, Smer-SD vyvodí dôsledky z hrubého porušenia koaličnej dohody."

Podľa HN vtedy niektorí poslanci Smeru hovorili o predčasných voľbách, zmienka o demisii od Fica ale nikde nie je dostupná:

"Smer však postup Mečiarových ľudovcov natoľko rozčaroval, že sa v ich strane dokonca hovorí o konci súčasnej koalície. "Pokiaľ nebudú dodržiavať programové vyhlásenie vlády a spoločný program, som za predčasné voľby," vyhlásil pre HN poslanec Smeru Ján Senko. HZDS reagovalo pokojne. Poslanec Ján Kovarčík povedal, že mnohí poslanci Smeru sú v politike veľmi krátko a chýbajú im ostrohy. "Navyše nemám informáciu, že by v programovom vyhlásení vlády bol podobný návrh zakomponovaný," dodal v súvislosti s navrhovaným zákazom zisku."

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2011
success
error