DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Jednak si myslím, že žiadni poslanci nezneužívajú úmyselne priestupkovú imunitu s výnimkou pána poslanca Matoviča, o tom si jedinom pamätám, že úmyselne sa postavil autom na prechod.

Marek Madaric vs. Daniel Lipšic - 02.05.2011
Zavádzajúce

Čo si poslanec Maďarič myslí a pamätá, zhodnotiť nevieme, každopádne faktom je, že I. Matovič naozaj zastavil na prechode pre chodcov v najfrekventovanejšej časti Bratislavy. Líder Obyčajných ľudí chcel takto ale demonštrovať, že "poslanec je ako boh". K tomuto "tichému protestu", ako to on sám nazval, ho vyprovokovala nečinnosť ostatných poslancov a chcel takto upozorniť na širokú imunitu poslancov NR SR a tiež dať do pozornosti občanov o dva dni sa konajúce referendum, ktorého súčasťou bola aj otázka zrušenia priestupkovej imunity.

Matovič svojou demonštráciou poukazoval na to, že ako poslanec si môže dovoliť zaparkovať na prechode a nie je to správne. Cieľom Matovičovej akcie bol presný opak toho, čo Maďarič v relácii tvrdil.

Ďalším faktom zostáva, že priestupkovú imunitu využili napr. títo poslanci (z Maďaričovej dikcie sa jedná o "úmyselné zneužitie"):

V. Lukáč z SNS, na ktorého podala jeho ex-priateľka trestné oznámenie, kvôli výhražným smskám.

Známy je aj prípad bývalého poslanca  J. Cupera HZDS, ktorému pri dopravnej nehode v novembri 2005 v Modre,  policajti namerali v krvi viac ako dve promile alkoholu.

Rovnako priestupkovú imunitu využil aj bývalý poslanec z SMK M. Duray, ktorý viackrát odmietol vykonanie dychovej skúšky.

V septembri 2004 poslanec Jozef Miklušičák (KDH) zrazil v obci Zákamenné chodcu, ktorý mal v krvi 2,75 promile alkoholu. K nehode došlo, počas návratu poslanca domov z Bratislavy. Polícia u vodiča požitie alkoholu nezistila.

V apríli 2004 spôsobil poslanec NR SR Stanislav Kropilák (ANO) dopravnú nehodu v Bratislave, keď narazil do dopravnej značky. Poslanec z miesta nehody ušiel, neskôr sa prihlásil na polícii. Šéf ANO Pavol Rusko neskôr Kropiláka obvinil, že v čase nehody bol pod vplyvom alkoholu, to ale Kropilák odmietol.

V októbri 2001 zastavila policajná hliadka poslanca NR SR Pála Farkasa (SMK). Poslanec sa podľa polície odmietol podrobiť dychovej skúške na alkohol a z miesta odišiel. Neskôr ho v centre Bratislavy zadržali viaceré policajné hliadky. Farkas tvrdil, že po zastavení odovzdal hliadke všetky doklady, ale policajti ho však nechali čakať a dlhší čas si ho nevšímali, a preto z miesta odišiel.

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2011
success
error