DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

My sme jasne povedali, najmä po tom, čo hneď bezprostredne po voľbách od predsedu Národnej rady Sulíka začala byť opozícia kriminalizovaná, lebo posielal líderov opozície do basy, že vôbec nemôžeme súhlasiť s tým, aby bola zrušená trestnoprávna imunita, aby boli opoziční poslanci vydaní na milosť a nemilosť vládnej koalícii.

Marek Madaric vs. Daniel Lipšic - 02.05.2011
Pravda

Titulok novín iDNES z 18. júna 2010 (teda slovami M. Maďariča "bezprostredne po voľbách", pozn.) mal naozaj názov "Sulík, nová slovenská politická hvězda: Fico patří do kriminálu". Richard Sulík dostal od novinára otázku, či sa bude nová vláda zaoberať ohľadom nahrávky, na ktorej má byť údajne Ficov hlas. Predseda strany Sloboda a Solidarita to okomentoval so slovami: "Áno. Veď to je na kriminál. To je na basu."

R. Fico 6. októbra na tlačovej besede 2010 oznámil, že strana Smer nepodporí zrušenie trestnoprávnej imunity. Predsedovi Smeru sa totiž nepáčilo, že premiérka informovala o pripravovanom spoločnom stretnutí aj médiá.

"Prekvapilo ma, že úrad vlády zverejnil, že dnes má byť stretnutie, ale že nemá byť k nemu žiadna medializácia. Mrzí ma postup úradu vlády a premiérky, pretože nedodržiava elementárne dohody," vyhlásil Fico.

Podľa Fica chce totiž Radičová najnovšie prekryť kauzy vlády a prezentovať, ako dokáže získať podporu na schválenie ústavných zákonov. "Rozhodli sme sa, že nebudeme Radičovej asistovať pri tejto hre. Nebudeme jej pomáhať pri prezentácii,"  uviedol na tlačovej besede Fico.

Na tlačovke tiež odznelo, že strana Smer nepodporí návrh ústavného zákona ohľadom trestnoprávnej imunity.

"Preto mi dovoľte, aby som zaujal jednoznačný postoj k imunite. A k tomuto postoju sa už vracať nikdy nebudem. Po prvé, neexistuje žiadna dohoda, pokiaľ ide o návrh ústavného zákona a pokiaľ ide o trestnoprávnu imunitu. Chcel by som zdôrazniť, že taká miera kriminalizácie, aká ide vo vzťahu k predstaviteľom súčasnej opozície, tu nikdy nebola. Ďalej si myslíme, že na pokojný výkon mandátu poslanca NR SR, vrátane opozičného poslanca, je potrebné, aby súčasná právna úprava, ktorá je v ústave SR zakotvená, zostala," povedal Fico.

R. Sulík sa podobne o nahrávke, na ktorej je údajne Ficov hlas, vyjadril aj 16. októbra 2010 v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy:

"...pre mňa je to na kriminál, považujem to za nehoráznosť a prekvapuje ma, že to spoločnosť nejak ďalej nezaujíma, alebo sa to oveľa viac nerieši. Jednoducho zobrať od sponzorov čiernych 300 miliónov korún, dostať sa s nimi do parlamentu, veď to je prvotriedny podraz na voličoch a je to každopádne protizákonné. Strana Smer nemá v parlamente čo hľadať, lebo sa tam dostala protizákonne."

Hoci podľa vyjadrení predsedu Smeru bola práve medializácia jeho spoločného stretnutia s premiérkou I. Radičovou hlavným dôvodom pre nepodporenie zrusenia trestnopravnej imunity. Treba nutne dodať, že ako ďalší dôvod označil aj "mieru kriminalizácie, aká ide vo vzťahu k predstaviteľom súčasnej opozície." Z tohto dôvodu možno považovať Maďaričovo tvrdenie, ktoré v relácii použil, za pravdivé, pričom hodnotíme len odvolávanie sa na to, že Smer mal v minulosti niečo tvrdiť (nehodnotíme teda interpretáciu, že Sulík mal niekoho posielať do basy, ktorá bola použitá aj v zdôvodnení postoja Smeru, ktoré uvádzame vyššie).

Dátum zverejnenia analýzy: 01.05.2011
success
error