DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Táto vládna koalícia si povedala, že nedovolí, aby ďalej tu niekto rozkrádal verejné financie tak ako vy ste rozkrádali pri mýtnom tendri, že ste ukradli ľuďom tejto krajiny sedem miliárd korún bez hanby.

Rafael Rafaj vs. Igor Matovic - 01.05.2011
Zavádzajúce

Podľa etrend.sk: "Tender sprevádzalo množstvo nejasností. Zo štyroch záujemcov nakoniec výberová komisia hodnotila iba jedného, ktorý má po tomto týždni v rukách podpísanú zmluvu. Troch vylúčili. Zvíťazilo konzorcium, v ktorom sa zúčastnila francúzska spoločnosť Sanef cez spoločnosť SanToll a bratislavská firma Ibertax. Jej pozadie zatiaľ nie je známe. Práve Ibertax má byť spoločnosťou, ktorá projekt finančne podporí. Dvojica si za projekt zapýtala najvyššiu cenu, 716 miliónov eur. O 186 mil. € viac ako bola najnižšia ponuka."

Správa ČTK z dňa 28. septembra 2010 uvádza: "Slovensku hrozí žaloba pre kontroverzný tender na systém elektronického výberu mýta. Eurokomisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier dnes v Bratislave vyhlásil, že kolegom v Európskej komisii navrhne zaslať Bratislave odôvodnené stanovisko. To je posledný krok pred podaním žaloby na Európsky súdny dvor. EK už skôr došla k záveru, že boli porušené pravidlá pri odklepnutí štátnej zákazky firme SkyToll, ktorá tender vyhrala s najdrahšou ponukou."

Podľa vyššie uvedených informácii bola vybraná najdrahšia ponuka, čo je o 186 mil. eur viac ako bola tá najnižšia. V slovenských korunách ide o rozdiel 5,6 mld. slovenských korún a nie 7 mld. slovenských korún ako udáva Matovič.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.04.2011
success
error