DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Štefanec

KDH

Žiadneho ministra vtedy pán Fico neodvolal. Ani pána Počiatka, ktorý poslal za 24 hodín 500 miliónov korún cyperskej firme.

Ivan Štefanec vs. Marek Madaric - 18.04.2011
Zavádzajúce

Ivan Štefanec mal pravdepodobne na mysli kauzu štátnej lotériovej spoločnosti Tipos, ktorá prehrala súdny spor s cyperskou spoločnosťou českého podnikateľa Radovana Vítka, ktorý pohľadávky odkúpil od českej Športky.

Pluska.sk uvádza približný priebeh sporu:

Česká Športka podala žalobu na Tipos v januári 2000. Žiadala vyplatenie 308 miliónov korún, odvtedy sa suma, ktorú má štátna spoločnosť vyplatiť, vyšplhala na 67 miliónov eur.

"- rok 2004 - Krajský súd priznal Športke 109 miliónov korún. Najvyšší súd však toto rozhodnutie zrušil.
- V marci 2007 - krajský súd priznal Športke viac ako miliardu korún i úroky z omeškania.
- jar 2008 – pohľadávku Športky odkúpila cyperská firma Lemikon Limited a Najvyšší súd v auguste rozhodnutie krajského súdu potvrdil. Suma sa tak vyšplhala na necelé dve miliardy korún. Tipos sa s Lemikonom dohodol na vyplatení dlžnej sumy, pričom nevyužil všetky právne možnosti.
- august 2008 – Najvyšší súd priklepol 66 miliónov eur spoločnosti Lemikon.
- november 2008 - Parlament prijal zákon, ktorý umožnil oddialiť vykonateľnosť rozhodnutia Najvyššieho súdu v tejto kauze. Tipos však poslal prvú splátku dlžnej sumy, asi 500 miliónov korún (16,6 milióna eur), na účet Lemikonu Limited.
- október 2010 – Najvyšší súd rozhodnutie odročil pre námietku, ktorú podal zástupca štátneho Tiposu"


500 miliónov korún neposlal cyperskej firme vtedajší minister Počiatek osobne, ale firma Tipos, preto výrok hodnotíme ako zavádzanie. Treba však dodať, že za celú kauzu bol braný opozíciou na zodpovednosť práve minister financií Počiatek, ktorý taktiež odmietal zverejniť dotknutú zmluvu s cyperskou firmou a obhajoval vyplatenie danej sumy.

Server aktuálne.sk:

"Celá kauza Tipos vyplávala na svetlo sveta nedávno po tom, ako české médiá informovali, že Tipos zaplatí českému miliardárovi Radovanovi Vítekovi dve miliardy korún. Opozícia tvrdo kritizovala Počiatkove ministerstvo, že sa vzdalo opravného prostriedku voči verdiktu o zaplatení a dohodlo sa s cyperskou spoločnosťou Lemikon na vyplatení dvoch miliárd. Zmluva o mimosúdnom vyrovnaní bola pritom utajená.

Opozícia žiadala zverejnenie zmluvy a Ivan Mikloš sa obrátil aj na generálneho prokurátora, aby vo veci konal. Minister Počiatek však tvrdil, že vyplatenie peňazí je najlepším riešením aj pre Tipos. Napokon vláda prijala novelu občianskeho súdneho poriadku, ktorá dala prokurátorovi možnosť podať mimoriadne dovolanie, ktoré zároveň má odkladný účinok na vyplatenie dvoch miliárd.

O niekoľko dní minister priznal, že Tipos už vyplatil takmer 500 miliónov korún. Vyplatenie zvyšnej 1,5 miliardy zatiaľ rezort pozastavil. Cyperská spoločnosť pritom mala dostať dve miliardy do minulého piatku."

Dátum zverejnenia analýzy: 17.04.2011
success
error