DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Štefanec

KDH

Keď vy ste zneužili eurofondy, 11 miliónov eur zo sociálnych podnikov a žiadne, žiadneho ministra vtedy pán Fico neodvolal.

Ivan Štefanec vs. Marek Madaric - 18.04.2011
Neoveriteľné

Súcasný minister práce na margo kauzy z roku 2008 vyhlásil, že od Sociálnych podnikov bude žiadat vyplatenie 11 miliónov eur, z doteraz dostupných zdrojov nie je ale jasné, na základe coho by malo dôjst k ich zneužitiu alebo z iných dôvodov.

Sme.sk:

"Ministerstvo práce sa pokúsi od pilotných sociálnych podnikov, ktoré vznikli za exministerky práce Viery Tomanovej zo Smeru, vymôct peniaze, ktoré dostali. Hoci si súcasné vedenie ministerstva myslí, že peniaze boli vyplatené neprávom, šanca na vrátenie 11 miliónov eur je nízka. 'Pokial súd nerozhodne inak, ministerstvo stále považuje pridelenie financnej pomoci za neoprávnené a jeho povinnostou je neoprávnene pridelené peniaze vymáhat,' povedala Andrea Hajduchová z mediálneho odboru ministerstva." 

...

"Za právnu analýzu možností získat od sociálnych podnikov peniaze spät zaplatilo ministerstvo kancelárii White & Case 25 tisíc eur. Na co právnici prišli, ministerstvo nepovedalo. 'Analýza obsahuje i informácie, ktoré by v prípade potenciálnych súdnych sporov mohli mat zásadný vplyv na priebeh konania, ministerstvo preto analýzu a jej závery nebude zverejnovat,' povedala Hajduchová."

K tejto kauze sa Fico v roku 2008, ked ju vyniesli na svetlo sveta novinári vyjadril, že nehodlá odvolat Tomanovú:

"'Pokial ide o túto kauzu, pani ministerka ju dôsledne vysvetluje, ja ju jednoducho sledujem, aké dáva vyjadrenia, co sa okolo toho deje. V danom okamihu, samozrejme, má dôveru, keby vyšli najavo nejaké okolnosti, ktoré ju diskreditujú, no tak potom budem konat. Máte pocit, že mám nejaký problém odvolat ministra? To snád nie,' povedal."


Tomanová nakoniec odvolaná nebola. Bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny pocas celého obdobia minulej vlády. Vzhladom na to, že sa v tejto chvíli jedná o podozrenie o zneužitie 11 mil.eur, výrok hodnotíme ako neoveritelný.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.04.2011
success
error