DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Jeden príklad s tým Gréckom. Tam sme zablokovali pôžičku Grécku a všetky ostatné krajiny tam naliali 100 miliárd eur. Dnes? Zistili západoeurópski alebo bruselskí ekonómovia, že to Grécko nedokáže splatiť svoje záväzky a bude musieť dôjsť k tomu, že sa, sa jednoducho, tá krajina zrejme vyhlási platobnú neschopnosť.

Richard Sulík vs. Peter Kažimír - 11.04.2011
Neoveriteľné

V máji 2010 krajiny Európskej únie schválili Grécku pôžičku z novovytvoreného záchranného mechanizmu vo výške 110 miliárd eur.

Podla správy agentúry Reuters z 5. apríla 2011 doteraz Grécko obdržalo cca 53 miliárd, teda približne polovicu z celkovej sumy. Inšpektori Medzinárodného menového fondu vyjadrili názor, že je potrebné akcelerovať reformy a proces privatizácie, avšak D. Strauss-Kahn odmietol, že by IMF tlačilo na Grécko, aby svoj dlh reštrukturalizovalo.

Správa Reuters zo 6. apríla 2011, hovorí o vysoko postavených úradníkoch, ktorí tvrdia, že Grécku by mohlo nejakým spôsobom reštrukturalizovať svoj dlh. Hovorí sa o horizonte roku 2012.

Keďže názory na reštrukturalizáciu sa rôznia, nie je zrejmé či k reštrukturalizácií dôjde alebo nie, a žiadne oficiálne vystúpenie predstaviteľa EÚ, ani iných "bruselských ekonómov" k dispozícií nemáme, hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2011
success
error