DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

To bola naša priorita, naše podmienky boli dve. (v súvislosti s pôžičkou z Eurovalu pre Portugalsko, pozn.) Účasť privátneho sektora, teda banky, aby platili tiež a to je ten bankrot krajiny a druhá podmienka bola zmena distribučného kľúča, pretože starý, ktorý dohodla bývalá vláda bol nespravodlivý a nelogický, čiže tieto podmienky boli splnené.

Ivan Mikloš - 11.04.2011
Neoveriteľné

Žiaden mediálny alebo iný výstup hovoriaci o splnení týchto podmienok v súvislosti s pôžickou Portugalsku sa nám nájst nepodarilo.O financnej pomoci pre Portugalsko z Eurovalu rokovali ministri financií v Budapešti v piatok 8. apríla 2011.

Zmena distribucného klúca prebehla pred stretnutím ministrov v Budapešti. Správa portálu pravda.sk z 21. marca 2011:

"Clenské štáty sa tiež zhodli, že zmenia 'klúc', podla ktorého sa rozpocítavajú príspevky clenských štátov eurozóny. Doteraz ich výška závisela z polovice od výšky HDP a z polovice od poctu obyvatelov jednotlivých krajín, nanovo sa bude príspevok zo 75 percent odvíjat od výšky národného dôchodku, z 12,5 percenta od hrubého domáceho produktu a z 12,5 percenta bude závisiet od poctu obyvatelov.

Slovensko kvôli zmene klúca ušetrí znacné financné prostriedky. Podla ministra financií Ivana Mikloša Slováci takto ušetria približne 1,17 miliardy eur. Mikloš si však myslí, že eurozóna mohla íst v zmene vypocítavania jednotlivých príspevkov ešte dalej.

'V klúci by vôbec nemal byt pocet obyvatelov. Pocet obyvatelov je výrazne zlý a nespravodlivý pre všetky chudobnejšie krajiny. Je to rovnaká situácia ako by ste chceli od chudobného cloveka, aby zaplatil dan z príjmu 40 percent, pricom bohatý by zaplatil desat percent z príjmu. Takáto situácia je absurdná,' povedal Mikloš po skoncení rokovaní ministrov financií eurozóny."


Co sa týka väcšej úcasti privátneho sektora, clánok pravda.sk z 25. marca 2011:

"Radicová verí, že predstavitelov SaS sa podarí presvedcit aj o dostatocnom angažovaní privátneho sektora. 'Co sa týka ešte prísnejšej dikcie úcasti bankového sektora, je to na diskusii. Podla môjho názoru tá dikcia je úplne jasná,' povedala s tým, že posudzovanie privátneho sektora bude zohrávat významnejšiu rolu aj podla dalších opatrení, ktoré schválili lídri Európskej únie."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2011
success
error