DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

V Českej republike robili daňové reformu a zaviedli ako keby rovnú daň, ale v skutočnosti rovná nie je a urobili to polovičato. Súčasťou tej reformy bola aj super hrubá mzda a práve preto im to v mnohých oblastiach proste vybuchuje.

Ivan Mikloš - 11.04.2011
Pravda

Portál sme.sk z 21. marca 2011 informuje o danovej reforme v Cesku, ktorá má priniest zrušenie superhrubej mzdy.

Clánok portálu pravda.sk sa zaoberá rozdielom, medzi zavedením superhrubej mzdy na Slovensku a v Cesku: 

"Súcasná vláda, v ktorej takisto dominuje ODS, plánuje superhrubú mzdu zrušit a vrátit sa k pôvodnému modelu, aký v súcasnosti funguje na Slovensku. Jej zavedenie totiž spôsobilo to, že ludia s nižšími platmi platia vyššie dane ako nadpriemerne zarábajúci."

"Vybuchovaním" môže mat na mysli Mikloš napríklad tento problém:

"V Cesku totiž zavedenie superhrubej mzdy neznamenalo zásadnú reformu odvodov. Podla slovenského ministerstva práce sa zamestnancom sa len zvýšil ich danový základ o odvody, ktoré za nich platí zamestnávatel. No platenie odvodov je nadalej rozdelené na dve casti - jednu cast platí zamestnanec zo svojej hrubej mzdy a zvyšok zamestnávatel, co dokopy dáva superhrubú mzdu.

Slovenské ministerstvo práce vo svojej analýze tvrdí, že 'postup zavedenia superhrubej mzdy na Slovensku je pripravovaný diametrálne odlišným spôsobom, ako bol realizovaný v Ceskej republike.' Zamestnávatelia už nebudú platit odvody za zamestnancov nad rámec hrubej mzdy, ale tieto odvody sa stanú súcastou mzdy zamestnanca. Každému zamestnancovi sa tak zvýši jeho mzda. A z nej sa budú rátat všetky dane i odvody."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2011
success
error