DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A nakoniec reakcie Európy na Viktora Orbána sú úplne jasné, pretože aj napriek tomu, že mala táto krajina predsedníctvo, tak všetci lídri mu zrušili účasť, zrušili účasť na stretnutie v Maďarsku v Budapešti.

Béla Bugár vs. Robert Kalinák - 04.04.2011
Zavádzajúce

O pravdepodobne jedinej udalosti, ktorá sa blíži Kaliňákovmu popisu píše TASR (18. februára 2011):

"Summit Východného partnerstva, ktorý mal byť vyvrcholením polročného maďarského predsedníctva v Európskej únii (EÚ), jemne povedané - odložili. Menej optimistickým prístupom zas možno konštatovať, že ho Maďarsku odobrali, píše dnes v komentári maďarský ekonomický spravodajský server Világgazdaság. Summit, na ktorom sa mali v máji zúčastniť v maďarskom Gödöllö premiéri členských krajín EÚ, šéfovia šiestich krajín Východného partnerstva a šéfka diplomacie Spojených štátov Hillary Clintonová, preložili na druhý polrok do Varšavy, keď už bude predsedajúcou krajinou únie Poľsko. Podľa oficiálneho zdôvodnenia o to požiadali spoločne Maďarsko a Poľsko po konzultácii s predsedom Európskej rady Hermanom van Rompuyom. Hovorkyňa maďarskej vlády Anna Nagyová pre Világgazdaság uviedla, že dôvodom odloženia summitu bol konflikt termínov, organizátorom podľa jej slov nezostalo iné riešenie."

Preloženie tohto summitu z Maďarska (nie Budapešti) do Poľska Kaliňák prezentuje ako reakciu Európy na Viktora Orbána. Oficiálne však nejde o krok, ktorý by bol vyjadrením nespokojnosti s politikou Maďarska, ale o spomínaný "konflikt termínov", pretože ako sa v správe ďalej uvádza "...termín 26. a 27. máj sa stal neudržateľným, keď pred mesiacom rozhodli o zorganizovaní summit G8-G20 na 27. mája...“, pričom „...maďarská strana sa ešte na poslednú chvíľu snažila preložiť termín summitu na 24. a 25. máj, to však nebolo vhodné, pretože OECD 25. mája popoludní oslavuje 50. výročie založenia."

Nemecká agentúra DPA nič o "odobratí" nespomína, pripomína ale napätie medzi Bruselom a Budapešťou pre maďarský mediálny zákon.

Predsedovia vlád či šéfovia EÚ doteraz problém jednať s Orbánom nemali, prebratie predsedníctva v januári v Budapešti s Orbánom zahájil aj šéf eurokomisie Barroso, v marci sa v Budapešti zastavil aj stály prezident Rady Van Rompuy, jednania šéfov vlád V4 (kde sa teda zúčastnil aj Orbán) doplnili nedávno aj šéfovia vlád Nemecka, Rakúska a Ukrajiny.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2011
success
error