DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme predsa veľmi jasne, myslím to bolo krátko pred voľbami, keď sa tento zákon prijímal, povedali, že niekedy, keď sa rúbu stromy, tak aj lietajú triesky. My sme vedeli, že tento zákon môže mať negatívny účinok na iné skupiny ľudí na Slovensku.

Robert Fico vs. Pavol Hrušovský - 28.03.2011
Nepravda

Ako sme už v minulosti napísali, dôkaz o tom, že by niekto z predstaviteľov SMER-SD krátko po prijatí novely zákona o štátnom občianstve hovoril o jej nedostatkoch a potrebe doladenia sa nám nájsť nepodarilo.

Pri prejednávaní koaličného návrhu na zmenu platného zákona o občianstve v októbri 2010 médiá neuvádzajú, že by poslanci za stranu SMER-SD ponúkali svoju alternatívu. Ako informuje agentúra SITA, napríklad D. Čaplovič (SMER-SD) sa proti navrhovaným zmenám výrazne postavil, kritiku však nevyužil na to, aby prezentoval, ako konkrétne by sa mal zákon zmeniť a zmierniť.

Snahy o zmiernenie novely, ktorú Ficova vláda prijala na konci mája 2010 a v platnosť vstúpila 1. júla 2010, dokazuje až návrh z dielne poslancov SMERu R. Fica, V. Faiča a D. Čaploviča, ktorý bol do parlamentu predložený v januári 2011.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.03.2011
success
error