DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Slota

SNS

Trebárs tí, čo boli tá ružová revolúcia na Ukrajine, to bola tá demokracia? Veď je obvinený aj pán prezident bývalý Ukrajinskej republiky aj pani bývalá premiérka a všetci boli nositeľmi ružovej revolúcie.

Ján Slota - 28.03.2011
Zavádzajúce

Ján Slota spája niekoľko nesúvisiacich prípadov a udalostí dohromady.

Obvinený je ukrajinský bývalý prezident Kučma, ktorý sa podľa vyšetrovateľov mal podieľať na vražde novinára Gongadzeho v roku 2000. Kučma ale nebol hlavnou postavou oranžovej (nie ružovej) revolúcie, ako hlava štátu v druhom volebnom období už kandidovať nemohol (Viktor Janukovič, proti ktorému sa "revolúcia" konala údajne verejne obvinil Kučmu zo zrady, keďže ten nechcel vládu odovzdať "kriminálnikovi z Donetsku").

Viktor Juščenko, "porevolučný" prezident, je naopak stále súčasťou iného vyšetrovania - a to pokusu o jeho otrávenie v roku 2004.

Vyšetrovanie bolo začaté minulý rok aj voči Júlii Tymošenkovej - bývalej premiérke a jednej z tvárí oranžovej revolúcie. Obvinenia sa týkajú zneužitia verejných prostriedkov, niektoré správytýkajúce sa jeho okolností spochybňujú ich motiváciu a relevanciu (ďalší obvinený, z iných zločinov, člen bývalej vlády, získal nedávno politický azyl v Česku).

Dátum zverejnenia analýzy: 27.03.2011
success
error