DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Slota

SNS

Veď prosím vás, dnešná koalícia rozpráva o demokratizácii a chce všetko všade si chce uzupovať moc a to nielen v Regulačnom, veď idú odvolať predsedu Regulačného úradu. Idú to tam meniť všetko, celé stanovy Regulačného úradu,...

Ján Slota - 28.03.2011
Pravda

V súvislosti s voľbou predsedu Regulačného úradu bol 23. marca 2011 v druhom čítaní schválený vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach.Vládny návrh zákona bod č.1. V § 7 odsek 1 znie:

„(1) Na čele úradu je predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky na návrh príslušného výboru Národnej rady Slovenskej republiky.“

S Úradom pre reguláciu sieťových odvetví súvisí aj ďalší vládny návrh zákona (dôvodová správa, pozn.), ktorý upravuje postup pri podávaní cenových návrhov a iných návrhov v cenovom konaní, pričom zrušenie zákona č. 429/2008 Z. z. dáva možnosť postupovať pri podávaní cenových návrhov bez podmienky ich schválenia vo valnom zhromaždení spoločnosti.

Ako píše článok na pravda.sk z 28. februára 2011: "Miškov pokračuje v snahe dostať regulačný úrad pod svoju kontrolu."

Stav v regulačnom úrade sa snažili riešiť už aj poslanci. Regulačný úrad mal mať podľa odmietnutého návrhu poslanca za stranu Sloboda a Solidarita Ľudovíta Jurčíka od apríla novú štruktúru vedenia. Podľa jeho návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, o ktorom parlament na februárovej schôdzi odmietol ďalej rokovať, mala funkciu predsedu ÚRSO nahradiť trojčlenná Regulačná komisia.

Rezort hospodárstva a celá vláda sa už tretíkrát pokúšajú zmenou zákona odvolať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). "Ide o tretiu etapu pokusu odvolať pána Jozefa Holjenčíka z funkcie," podotkol počas dnešnej rozpravy v parlamente exminister hospodárstva a poslanec Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).

Ako však vyzdvihol poslanec a bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Martin Chren (SaS), cieľom navrhovanej zmeny zákona nie je "robiť divadlo". "Cieľom je odstrániť politické vplyvy a politickú moc pri posilnení úlohy parlamentu pri menovaní šéfa ÚRSO," podotkol v reakcii na Jahnátka. Dodal, že súčasný stav v ÚRSO zapríčinila práve bývalá vláda, keď v roku 2007 po politickej línii vymenila vedenie úradu.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.03.2011
success
error