SNS
Ja odpoviem citáciou pána Béla Bugára. V rozhovore, ktorý predseda politickej strany Híd Béla Bugár poskytol maďarským novinám Ujszo, a ktorý tieto noviny uverejnili vo vydaní zo 14. januára 2011. Béla Bugár okrem iného hovorí: "Aj pri zákone o používaní jazykov menšín očakávame tvrdé diskusie, viem na čo sa budú zameriavať, ale ak to nebudeme požadovať, budú sa zameriavať na niečo iné. Ak chceme dosiahnuť 80%, musíme žiadať 150 s tým, že musíme dosiahnuť kompromis, lenže tento kompromis nesmie presiahnuť rámec /nezrozumiteľné."
Slota odpovedal na otázku moderátorky:
"Sú aj ďalší, ktorí toto podporia aj spomínaný Radoslav Procházka, ktorý tvrdí, aj keď kresťanskí demokrati ako viete, pôvodne mali tiež problém s tou, s tým znížením hranice z 20% na 15. Radoslav Procházka ale tvrdí, že toto je vec, o ktorej sa dá rozumne dohodnúť, a že neohrozuje základné záujmy Slovenskej republiky a jej občanov, aby som ho citovala. Aký má názor SNS?"
V rozhovore Bugár hovoril všeobecne o atmosfére v koalícii, a o tom, aké stratégie Most môže využiť pri rokovaniach. Aj keď teda Slota v podstate neodpovedal na položenú otázku (moderátorka chcela možno tvrdiť, že je možný kompromis), Bugárovo vyjadrenie citoval presne.
Prikladáme preklad celej otázky a odpovede:
Új Szó: "Spomínali ste atmosféru, ktorá sa uvoľnila. Tak sa však zdá, že spolu s týmto sa nezmenila veľká časť reštriktívnych zákonov prinesených v posledných štyroch rokoch - napríklad takzvaný vlastenecký zákon."
Béla Bugár: "Vlastenecký zákon je obrovská chyba tých politikov, ktorí z neho spravili menšinový zákon. Vlastenecký zákon každého zaťažuje rovnako. A vtedy by sme sa tu vrátili k negatívam: do hláv slovenských politikov sa nepodarilo vbiť demokratické zmýšľanie 21. storočia. Na toto dokonca aj minister školsva z SDKÚ povedal: nie, na tomto nespravíme zmeny. Ak sa o tom rozprávame, že sa zákony nemenia tak, ako si to predstavujeme, tak to je prekliatie vládnej koalície. Keby sme boli trikrát takí silní ako teraz, tak by sme mohli dosiahnuť úplne iné veci. Inak: Ktorý môj bývalý kolega alebo novinár by si pomyslel, že súčasné KDH alebo SDKÚ budú iné než v období prvej alebo druhej Dzurindovej vlády. Aj v prípade zákona o používaní menšinových jazykov očakávame veľmi tvrdú debatu. Poznám ich zmýšľanie, budú veľmi tvrdí. Viem, na čo budú strieľať v návrhu, ale ak toto nebudeme požadovať, budú strieľať na niečo iné. Ak chceme dosiahnuť 80 percent, potrebujeme pýtať 150, s vedomím toho, že potrebujeme uzatvárať kompromisy. Ale kompromis nemôže presiahnuť principiálne veci."
Originál: "Említette a légkört, amely enyhült. Olybá tűnik viszont, hogy ezzel együtt az elmúlt négy évben hozott restriktív törvények nagy része – például az ún. hazafiassági törvény – eddig nem változott.
A hazafiassági törvény óriási hibája azoknak a politikusoknak, akik ebből kisebbségi törvényt kreáltak. A hazafiassági törvény mindenkit egyformán sújt. És akkor itt visszatérnék a negatívumokhoz: a szlovák politikusok fejébe nem sikerült beleverni a 21. századi demokrata gondolkodásmódot. Erre még az SDKÚ-s oktatási miniszter is azt mondta: nem, ezen nem változtatunk. Ha arról beszélünk, hogy a törvények nem úgy változnak, ahogy mi elképzeltük, akkor ez a kormánykoalíció átka. Ha háromszor olyan erősek volnánk, mint most, akkor teljesen más dolgokat lehetne elérni. Másrészt: melyik volt kollégám vagy újságíró gondolta volna, hogy a mostani KDH vagy az SDKÚ más lesz, mint az első vagy a második Dzurinda-kormány idején volt. A kisebbségi nyelvhasználati törvény esetében is nagyon kemény vitát várok. Ismerem a gondolkodásmódjukat, nagyon kemények lesznek. Tudom, mire fognak lőni a tervezetben, de ha azt nem kérjük, akkor másra lőnek. Ha el akarunk érni 80 százalékot, akkor 150-et kell kérnünk, annak tudatában, hogy kompromisszumokat kell kötnünk. De ez a kompromisszum az elvi dolgokon nem léphet túl."