DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Slota

SNS

V tej Rade bezpečnosti bolo prijaté uznesenie, ale nehovorilo nič o tom, že dôjde ku genocíde doslovne a do písmena, že spojenci budú likvidovať ciele v Líbyi ako vo Vietname.

Ján Slota - 28.03.2011
Zavádzajúce

Sedemnásteho marca 2011 bola prijatá Rezolúcia (.pdf) Bezpečnostnej rady OSN 1973 (2011)  a Slota má pravdu, ak tvrdí, že v nej nie je zmienka o genocíde (cielenom vyhladzovaní civilného obyvateľstva). V kontexte to poslanec uvádza spôsobom akoby BR OSN genocídu plánovala a v súčasnosti aj vykonávala.

Štvrtý paragraf dokumentu hovorí, že rezolúcia „umožňuje členským štátom OSN, aby prijali všetky potrebné kroky na ochranu civilistov resp. civilného obyvateľstva, žijúceho v obývaných oblastiach, ktoré sú pod hrozbou bojov zo strany líbyjskej armády“ a zároveň „vylučuje, aby sa zahraničné okupujúce jednotky usídľovali na líbyjskom území“ (cit. podľa TASR).

Ani fakt, že „útoky vo viacerých častiach krajiny po sebe zanechali civilné obete“ (SITA), nie je dôkazom o genocíde. Preto je Slotovo tvrdenie zavádzajúce.

Povaha vojny vo Vietname (prítomnosť amerických vojenských poradcov v štruktúrach južného Vietnamu, výcvik CIA, pozemné zapojenie sa USA,...) rovnako nedovoľuje porovnávať tieto dva prípady.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.03.2011
success
error