DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Slota

SNS

Pre mňa je nepochopiteľné konanie Ruska a Číny, pretože ešte minulý rok pán prezident Medvedev podpísal strategickú dohodu medzi Líbyou a Ruskou federáciou...

Ján Slota - 28.03.2011
Pravda

O strategickej dohode medzi Ruskom a Líbyou informoval v septembri 2010 server projectares.sk:

"Po návrate Líbye do svetovej komunity sa Rusko rozhodlo využit príležitost a zaradit ju do svojej severoafrickej stratégie. Cielom tejto stratégie je kontrolovat export plynu z oblasti severnej Afriky do Európy a znemožnit EÚ získat alternatívne dodávky z Afriky. Aktivita Ruska sa zacala v apríli 2009, ked ešte prezident V. Putin navštívil Tripolis a odpustil Líbyi niekolko miliardový dlh výmenou za podpísanie obchodných zmlúv s ruskými spolocnostami, na cele s Gazpromom.

Onedlho nato navštívil Líbyu aj A. Miller, CEO Gazpromu, a ponúkol velmi výhodný kontrakt na skúpenie všetkého líbyjského nezazmluvneného zemného plynu, ropy a LNG za konkurencieschopné ceny. Cielom Gazpromu bolo získat prehlad o líbyjskej plynovej produkcii a možnost ovplyvnovat LNG export. V snahe dosiahnut tento zámer, ponúkli Rusi pomoc Líbyi pri budovaní jadrových reaktorov."


Ako znak dobrých vztahov medzi Ruskom a Líbyou možno vnímat aj správu TASR zo zaciatku roka 2010 o nákupe zbraní:

"Líbya podpísala s Ruskom dohodu o kúpe zbraní v hodnote 1,3 miliardy eur. Oznámil to dnes ruský premiér Vladimir Putin. 'Len vcera sme podpísali dohodu v hodnote 1,3 miliardy eur. A nejde len o malé zbrane,' vyhlásil Putin podla ruskej tlacovej agentúry Ria Novosti bez spresnenia, o aké zbrane išlo.

Tlacová agentúra Interfax citovala zdroj z vojensko-diplomatických kruhov, že Líbya bola pripravená kúpit približne 20 bojových lietadiel a vzdušný obranný systém S-300PMU2. Zároven Líbya požaduje tanky typu T-90S a modernizuje viac ako 140 tankov T-72 a dalších zbraní.

Dohodu podpísali po tohtotýždnových rokovaniach líbyjského ministra obrany Júnisa Džábira v Moskve."


Aj ked sa Ján Slota pomýlil v tom kto za Rusko dohodu vyjednal/podpísal, k zlepšovaniu vztahov medzi Ruskom a Líbyou v ostatnom case nepochybne došlo.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.03.2011
success
error