DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

Pán predseda, viete, ak človek, ktorý sám sebe predá pozemok, keď ste boli v bratislavskej spoločnosti, ak si vyplatíte vy sám sebe, ako štatutár odmenu a vy idete rozprávať o ľuďoch a dokonca ešte klamstvá, ja sa rád pozriem na tie veci, pretože to, čo hovoríte, vôbec nie je pravda.

Richard Sulík vs. Pavol Paška - 07.03.2011
Pravda

S týmto obvinením prišiel ako prvý predseda Smeru R. Fico, keď 7. februára 2011 na tlačovej besede obvinil R. Sulíka z toho, že terajší predseda parlamentu počas svojho pôsobenia v spoločnosti OLO – Odvoz a likvidácia odpadu prikázal vedúcej personálneho a mzdového oddelenia spoločnosti, aby mu vyplatili odmenu vo výške 5-násobku jeho platu.

"Mám od primátora mesta Bratislavy Ing. Andreja Ďurkovského, v súvislosti s mojím odchodom z funkcie riaditeľa spoločnosti, prisľúbenú odmenu vo výške päťnásobku môjho zmluvného platu," píše sa v liste. R. Fico upozornil nato, že sa nejedná o odstupné, keďže R. Sulík z funkcie odišiel sám, navyše popritom ostal členom predstavenstva. Podľa predsedu Smeru tak mohol Sulík ako člen predstavenstva ovplyvniť rokovanie tohto orgánu aj o jeho odmene. Fico rovnako tiež pripomenul, že firma, ktorej bol R. Sulík vlastníkom, kúpila v čase riadenia OLO, od tohto podniku pozemok, ktorý neskôr výhodne predala.

Pritom kauzu s predajom pozemkov vo Vajnoroch nevytiahol predseda Smeru prvýkrát. Už v máji 2010 R. Fico informoval, že firma OLO v roku 2005 predala 1,7 hektára pozemkov Sulíkovej firme FaxCopy za 44,5 milióna korún. V predstavenstve OLO sedel v čase predaja aj R. Sulík. Podľa Fica tak mal Sulík spolu s vtedajším primátorom Bratislavy pripraviť mesto o 42 miliónov korún, keďže neskôr firma FaxCopy predala pozemky za 86,6 milióna korún.  

Mestská firma OLO vypísala na predaj pozemkov verejnú súťaž, do ktorej sa prihlásilo 18 záujemcov, navyše Sulíkova firma FaxCopy ponúkla o dva milióny korún viac ako konkurencia.

Zostáva však faktom, že Sulíkovi bolo vyplatené odstupné a predaný pozemok v čase, keď sedel v predstavenstve spoločnosti. 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.03.2011
success
error