DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

A chcel by som pripomenúť výrok pána prezidenta z roku 2008, ktorý povedal, myslím, že to bolo v novoročnom prejave: Najväčšou škodou pre Slovensko bola privatizácia.

Rafael Rafaj vs. Pavol Abrhan - 07.03.2011
Zavádzajúce

Ivan Gašparovic sa na adresu privatizácie v podobnom duchu vyjadril v clánku sme.sk zo septembra 2008:

"Najväcším neštastím pre Slovensko bola podla prezidenta Ivana Gašparovica privatizácia. 'Z privatizácie uniklo od zaciatku dodnes štátu vela penazí,' povedal v rozhovore pre TASR.

Hoci uznáva, že pre transformáciu krajiny bol predaj štátneho majetku nevyhnutný, v niektorých prípadoch mu prekážal spôsob privatizácie. Ako príklad uviedol Slovenské elektrárne a Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
Prezidentovi sa tiež nepáci, že niektoré podniky sa dostali do zahranicných rúk, alebo financných tažkostí. V tomto zmysle sa priklána ku kritike predaja strategických podnikov zo strany predsedu vlády Roberta Fica. 'Privatizovat elektrárne a SPP takým spôsobom, akým sa privatizovali, pre Slovensko nebolo dobré,' tvrdí."

Gašparovic teda nehovoril, že privatizácia ako taká je zlá (predaj bol nevyhnutný...), ale uviedol, že jej prevedenie u nás nebolo úplne v poriadku.


V novorocnom príhovore prezidenta SR z roku 2008 sa tento výrok nespomína ani v žiadnom z dalších jeho novorocných príhovorov.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.03.2011
success
error