DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

On síce mal nárok, on zatiaľ žiadne odstupné nedostal. (nominant SaS, pozn.)

Richard Sulík vs. Pavol Paška - 07.03.2011
Pravda

Nominantovi SaS, Ivanovi Zichovi, ktorý funkciu predsedu predstavenstva košických teplární zastával od 29. septembra 2010 do 31. januára 2011, bolo priznané odstupné vo výške 90 000 eur.

V článku pre korzar.sk (denník článok zverejnil 3. februára 2011, pozn.) sa Ivan Zich (nominant SaS) vyjadril:

"Mám nárok na odstupné v zmysle kolektívnej zmluvy platnej v TEKO, mojej pracovnej zmluvy a Zákonníka práce. V akej výške to bude a ani ďalšie veci k tomu vám nepoviem, zakazuje mi to moja pracovná zmluva."


Rekordné odstupné vyplývajúce z kolektívnej zmluvy potvrdila aj PR manažérka TEKO Anna Podlesná. 

Sulík sa 7. februára pre Slovenský rozhlas vyjadril, že po dohode so šéfkou FNM, jediného akcionára teplární, bude vyplatenie odmeny Zichovi pozastavené.

"Telefonoval som s predsedníčkou FNM. Dohodli sme sa, že výplata odstupného bude pozastavená do doby, kým bude po právnej stránke vyjasnené, či je nárok v súlade so zákonom," uviedol Sulík.

Denník Korzar zverejnil 21. februára 2011 rozhovor s I. Zichom, v ktorom bývalý šéf košických teplární potvrdzuje Sulíkove slová o neprevzatí odstupného:

"Predseda NR SR R. Sulík, ako aj poslanci SaS vás vyzvali, aby ste nezobrali odstupné vo výške 90 000 €, keď tvrdil, že ste zlyhali po morálnej stránke, a hanbí sa za vás. Aký je váš momentálny vzťah s Richardom Sulíkom, hovorili ste s ním, prípadne aj s inými členmi SaS odvtedy, a ak áno, o čom?

- Som skutočne rád, že Sulík je jediný človek, ktorý sa za mňa hanbí. Viete, koľko ja poznám ľudí, ktorí sa hanbia za to, akého máme predsedu parlamentu? Ani sa radšej nepýtajte. Sulíkovi som napísal smsku, že keď niečo chce, tak nech napíše alebo zavolá. Neozval sa. Nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie. Bolo to naozaj smiešne a trápne, ako vykrikoval, že sa hanbí za nominantov SaS, ktorí zobrali odstupné. Iróniou zostáva fakt, že odstupné zobral len nominant SDKU a dvaja riaditelia z čias exriaditeľa Lazára, ktorých vyhodil Ján Podhorský. S ostatným členmi SaS, ktorých poznám, mám normálny vzťah. Nosnou témou našich rozhovorov je, samozrejme, vzniknutá situácia.

Hoci FNM vám momentálne pozastavil vyplatenie odstupného, podľa kolektívnej zmluvy, ako aj vašej manažérskej zmluvy, by ste naň mali mať nárok. Ak by ste dostali odstupné, vrátili by ste ho, ako to od vás požaduje pán Sulík?

- FNM mi nemohol a ani nepozastavil vyplatenie odstupného. Podľa kolektívnej zmluvy existuje iba jediný dôvod nevyplatiť odstupné, a to ak zamestnancovi bol v priebehu pol roka pred ukončením pracovného pomeru právoplatne uložený trest súdom za čin, ktorého sa dopustil pri plnení pracovných úloh. Nevyplatiť odstupné je rozhodnutím štatutárneho zástupcu spoločnosti a za svoje rozhodnutia je plne zodpovedný len on, aj keď ho na tento trestný čin Sulík a aj Mikloš podľa môjho názoru navádzali. Počas môjho pôsobenia som neprevzal žiadnu finančnú odmenu za dosiahnuté výsledky (čo býva bežnou praxou), a to s tým, že mám manažérsky plat a ďalšie bonusy vyplývajúce z pracovnej a kolektívnej zmluvy. Takisto som uvažoval o neprebratí odstupného, ktoré mi prináleží zo zákona (doposiaľ som ho nedostal), ale na základe výrokov predsedu parlamentu Sulíka tento postoj prehodnocujem
."

Dátum zverejnenia analýzy: 06.03.2011
success
error