DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Napríklad pani premiérka povedala, že všetko mala odrokované napríklad v prípade presunu peňazí z operačného programu veda a výskum zo SAV. S predsedom SAV nikto nikdy nehovoril, ani s nimi nikto nikdy nehovoril.

Robert Fico - 07.03.2011
Nepravda

V aktualitách na stránke samotnej SAV zo 4. marca 2011 je uvedené, že "v piatok 4. marca predsedníčka vlády SR Iveta Radičová a predseda SAV prof. Jaromír Pastorek rokovali na tému čerpania eurofondov a ich presunu na výstavbu diaľnic."

Spoločné vyhlásenie Radičovej a Pastoreka:

"Vyhlásenie predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej a predsedu SAV Jaromíra Pastoreka:

Predsedníčka vlády Slovenskej republiky Iveta Radičová a predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek v dňoch 23. septembra 2010 a 21. októbra 2010 spolu rokovali na tému čerpania eurofondov v rámci operačných programov Vzdelávanie a Výskum a vývoj.

Predsedníčka vlády vyjadrila presvedčenie, že pri nízkej miere čerpania eurofondov za predchádzajúce roky je v druhej polovici programovacieho obdobia zrejmé, že v rámci týchto dvoch operačných programov sa zdroje reálne nestihnú vyčerpať a Slovenská republika tak príde o významnú časť európskych peňazí. Návrh na presun finančných zdrojov reflektuje reálnu schopnosť čerpania eurofondov na uvedené operačné programy do konca programovacieho obdobia. Predsedu SAV preto ubezpečila, že v prípade ohrozenia vyčerpania všetkých zdrojov sa presunie len taká časť, ktorú nebudú schopní v rámci predkladaných projektov reálne vyčerpať.

Predsedníčka vlády Iveta Radičová a predseda SAV Jaromír Pastorek súhlasili, že sa budú vzájomne informovať, aby sa do budúcnosti vyhli nedorozumeniam, a tým prispeli k zlepšeniu v tejto oblasti.
"

Dátum zverejnenia analýzy: 06.03.2011
success
error