Žiaľ v súčasnosti nie sú k dispozícii nejaké novšie štatistiky ako tie z roku 2001. S týmito istými číslami pracuje aj publikácia Národnostné menšiny na Slovensku 2003 (.pdf).
Avšak v nariadení vlády č. 221/1999 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 20 % obyvateľstva (.pdf) sa okrem iného píše:
Vláda Slovenskej republiky podľa § 2 ods. 2 zákona č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín nariaďuje:
§ 1
Zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria podľa posledného sčítania obyvateľov najmenej 20 % obyvateľstva, je uvedený v prílohe k tomuto nariadeniu.
Podľa tohto nariadenia je teda určujúce posledné sčítanie ľudu. Takže počet obcí, na ktoré sa vzťahuje Zákon o používaní jazykov národnostných menšín (viac k tomuto zákonu môžete nájsť tu, pozn.) je odvodený od sčítania ľudu v roku 2001. Preto ja zavádzajúce, keď vicepremiér R. Chmel uvádza ako porovnanie 20 percentnú hranicu v roku 1999 a 15 percentnú hranicu v roku 2001. Správne porovnanie by teda malo byť medzi 20 percentnou a 15 percentnou hranicou z roku 2001.
Vyššie spomínaná publikácia (Národnostné menšiny na Slovensku 2003, str. 66, pozn.), nám ale takéto porovnanie ponúka.
Prinášame teda zoznam obcí, v ktorých by podľa vicepremiérovho návrhu zákona o používaní jazykov národnostných menšín mohli občania rusínskej národnosti používať svoj materinsky jazyk v úradnom styku:
Nižná Polianka
Andrejová
Hutka
Livov
Bajerovce
Hrabová Roztoka
Prislop
Stakčín
Pichne
Obručné
Jarabina
Legnava
Kamienka
Varechovce
Vyšný Komárnik
Vyšný Orlík
Svidnička
Kurimka
Rovné
Bodružal
Kružlová
Spolu teda 21 obcí.