DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zsolt Simon

Dnes máme ÚRSO, máme tam ešte ľudí, sú tam ešte ľudia, ktorých tam nechala predchádzajúca vláda a máme v oblasti cien elektrickej energie druhú najvyššiu cenu v rámci Európskej únie.

Zsolt Simon vs. Peter Kažimír - 28.02.2011
Zavádzajúce

Podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky má Slovensko po Cypre druhú najdrahšiu elektrinu pre firmy. Cena elektriny pre domácnosti sa dlhodobo pohybuje v priemere EÚ.

"Cena elektriny pre firmy je u nás druhá dlhodobo nad priemerom krajín EÚ. V prvom polroku 2010 bola podľa Eurostatu cena elektriny pre firmu s priemernou spotrebou (od 500 do 2000 MWh) o 26% vyššia ako v ostatných členských štátoch a po Cypre1 druhá najvyššia v EÚ. V druhom polroku 2009 si výrobcovia dokonca priplatili viac ako 50% oproti európskemu priemeru. Na druhej strane regulovaný segment domácností dlhodobo kolíše okolo priemeru EÚ." 

Pokiaľ ale ide o cenu elektriny pre domácnosti, tak priemerná cena elektriny pre domácnosti v krajinách EÚ má hodnotu 0,1223 €/kWh, pričom na Slovensku je to 0,1277 €/kWh. A hoci Slovensko vyššiu cenu ako je priemer v EÚ, tak pred nami sú krajiny ako: Belgicko, Nemecko, Írsko, Španielsko, Cyprus, Luxembursko, Rakúsko a Veľká Británia.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2011
success
error