DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zsolt Simon

Slovenská republika v januári 2010 a potom následne v máji 2010 ešte teda za vlády predošlej požiadala Európsku komisiu, že sa chce zapojiť do tohto objemu a v máji predložili aj mechanizmus aj celý popis, že má to byť 45 tisíc ton obilia a má to byť múka a majú to byť bezvaječné cestoviny.

Zsolt Simon vs. Peter Kažimír - 28.02.2011
Pravda

SME.sk: O zapojenie sa do programu žiadal za Ficovej vlády Vladimír Chovan (HZDS). "Je to pravda, ale nie je to nič nové. V rámci intervenčných nákupov v Európskej únii štáty využívajú nákupy na podporu najchudobnejších vrstiev obyvateľov," povedal." Jedná sa o 45 000 ton obilia, ktoré by malo byť k dispozícii na rok 2011.

Nie je však známe, kedy o to predošlá vláda presne požiadala. Súčasné vedenie rezortu pôdohospodárstva tvrdí, že "o zapojenie sa do programu potravinovej pomoci požiadalo bývalé vedenie sekcie poľnohospodárstva ministerstva pôdohospodárstva v januári 2010. List máme k dispozícii na ministerstve." Tento list však médiám nie je k dispozícii.

Ako nás upozornil čitateľ, z listu citoval Simon v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy, kde uviedol, že list bol zaslaný 20.januára 2010. List si vzápätí vyžiadal od Simona Becík a znenie listu tak ako ho interpretoval Simon nedementoval. Vzhľadom k tomu, môžeme považovať informáciu o existencii toho listu v takom znení za relevantnú informáciu. 

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2011
success
error