DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Viete, keď táto vládna koalícia oznamovala návrh zvýšenie DPH na 20% tak to nazvala Ficovou daňou a keď ho zavádzala dobre si to pamätám, už to opatrenie priamo do praxe. Tak vtedy pani premiérka, keď už vedela čo to spôsobí argumentovala, že veď koľko štátov v EÚ zvýšenú daň DPH zavádza, veď to nie je nič neobyčajné v tejto situácii. Zrejme všade mali Fica, zrejme všade museli zaviesť zvýšenú DPH kvôli Ficovi.

Pavol Hrušovský - 21.02.2011
Pravda

Prinášame stručný prehľad udalostí, ktoré súviseli so zvýšením DPH na 20 %:

Premiérka I. Radičová 7. septembra 2010 po rokovaní koaličnej rady informovala, že základná sadzba z dane z pridanej hodnoty (DPH) sa od 1.januára 2011 dočasne zvýši zo súčasných 19 % na 20 %. Toto dočasné zvýšenie zároveň nazvala ako "Ficova daň".

22. septembra 2010 – vláda schválila zvýšenie DPH na 20 %.

30. novembra 2010 – poslanci NR SR schválili vládny návrh zákona, ktorým sa mení DPH z 19 na 20 %.

9. januára 2011 – Premiérka I. Radičová v relácii O 5 minút 12 na STV1 sa k tomuto zvýšeniu DPH (teda v dobe, kedy už toto opatrenie bolo v praxi, pozn.) vyjadrila:

"Aj Slovenská vláda pristúpila k ozdravnému balíčku a chcela by som len, možno zvýrazniť, že okrem, keď sa pozriete na všetkých 27 krajín EÚ. 20 krajín z 27-mich má DPH 20% a vyššiu. Väčšina zvyšovala spotrebné dane, zavádzajú sa nové dane. V Nemecku daň z energií. Zvyšujú sa spotrebné dane. Zároveň väčšina krajín škrtá výdavky na rodinnú politiku, škrtá sociálne výdavky. V Nemeckej spolkovej republike sa znižuje podpora v nezamestnanosti."

Hoci M. Maďarič nesprávne uvádza, že I. Radičová argumentovala zvyšovaním DPH v iných krajinách, uznávame to ako pravdu. I. Radičová argumentovala obecnejším tvrdením, t.j. zvyšovaním spotrebných daní , medzi ktoré sa počíta aj DPH.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.02.2011
success
error