DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Ak hovorím, ak hovorím o raste korupcie, tak nehovorím o svojich subjektívnych pocitoch, hovorím o medzinárodných rebríčkoch, ako je napríklad rebríček Svetovej banky, alebo ako je napríklad rebríček Svetového ekonomického fóra, kde sa Slovensko umiestnilo počas vlády Roberta Fica v korupcii na 133 mieste zo 135 hodnotených krajín.

21.02.2011
Nepravda

Podľa Global Competitiveness Report Svetového ekonomického fóra, ktorá hodnotí situáciu v krajinách za roky 2009-2010 sa Slovensko v kategórii Favoritism in decisions of government officials ocitlo na 127. mieste zo 133 štátov. V správe z roku 2008-2009 sa v tej istej kategórii Slovensko nachádzalo na 116. mieste z 134 hodnotených štátov. Údaje za ďalšie roky nie sú dostupné.

Zmienená kategória je súčasťou hodnotenia inštitúcií, ktoré správa definuje takto:

"The role of institutions goes beyond the legal framework. Government attitudes toward markets and freedoms, and the efficiency of its operations, are also very important: excessive bureaucracy and red tape, overregulation, corruption, dishonesty in dealing with public contracts, lack of transparency and trustworthiness, and the political dependence of the judicial system impose significant economic costs to businesses and slow the process of economic development..."

Dátum zverejnenia analýzy: 20.02.2011
success
error