DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Pán Kažimír, musím povedať, že dosť začínate dosahovať veľkosť k demagógii vášho šéfa. Vy citujete z nášho materiálu niečo, čo som ja potvrdil, čo som povedal. My nie sme proti zavedeniu bankovej dane. Len o tejto bankovej dani rokujeme v rámci Európskej únie. Vy citujete, že o tom rokujeme a toto kladiete ako dôkaz toho, že ja nechcem bankovú daň a že som dvojtvárny. Ja som povedal, že tak, ako ste vy túto bankovú daň navrhli, to považujem za nezmyselné, za škodlivé.

21.02.2011
Pravda

Podla sme.sk z 11. januára 2011 prezentoval hovorca ministerstva financií Jaroš toto stanovisko k zdaneniu bánk:

„Rezort financií si vie takúto dan predstavit, ale dáva prednost koordinovanej celoeurópskej diskusii.“

Portál hnonline.sk 10. februára 2011 uvádza dalšie stanovisko ministerstva: 

"'Návrh poslancov (za SMER, pozn.) bol nekoncepcný, zle pripravený a vychádzal z nesprávnych údajov,' hovorí hovorca ministerstva financií Martin Jaroš. Keby sa zaviedla dan podla návrhu Smeru-SD, zdanenie bánk by bolo mnohonásobne vyššie ako v iných krajinách. Mohol by sa zopakovat príklad z Madarska, kde z bankového sektora ustupovali investori, prípadne by sa preniesli dane na klientov vo forme vyšších poplatkov. 'Banky sme nemuseli vdaka ozdraveniu a privatizácii spred desiatich rokov v case krízy zachranovat, preto z principiálneho hladiska nemá teraz zmysel banky zdanovat,' uviedol Jaroš."


Podobné informácie uvádza 2. novembra 2010 aj agentúra SITA. Úplné stanovisko ministerstva financií k návrhu SMERu si môžete pozriet tu.

Z týchto príkladov by sa dalo usudzovat, že ministerstvo financií je v princípe proti zavedeniu bankovej dane na Slovensku, no túto možnost úplne nevylucuje, ak by rozhodnutie o jej zavedení bolo založené na koordinovanom postupe štátov EÚ.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.02.2011
success
error