DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Čiže to urobili a následne utopíme, doslova som to tak aj prezentoval Richardovi Sulíkovi, utopíme Ficov zákon. To znamená, že ja budem hlasovať tak, ako som povedal v rozprave, čiže budem hlasovať za, ale ostatní traja sa zdržia.

Igor Matovic - 14.02.2011
Neoveriteľné

R. Sulík sa k tejto téme vyjadril pocas nedelnajšej relácie O 5 minút dvanást na STV1.

Moderátorka: "Konkrétne, týka sa to tej dohody, o ktorej hovoril pán Matovic. Tvrdil, že od vás mal informáciu, že môže postupovat tak ako na tom príslušnom hlasovaní postupoval. Je to tak?"

R. Sulík: "No, tu sa rozchádza tvrdenie pána Matovica a mna. Tá koalicná dohoda a teda ja tvrdím aj dohoda s Igorom Matovicom bola tá, že on bude hlasovat a podporí svoj pozmenovací návrh, ked ten prejde, tak Béla Bugár stiahne celú novelu. Toto boli prvé dva kroky, to sa aj stalo a potom ide ten tretí, kde sa už rozchádzajú tie tvrdenia. Igor Matovic tvrdí, že bolo dohodnuté, že on môže hlasovat na návrh Smeru, ktorý teda išiel ako další v poradí a ja tvrdím, že toto dohodnuté nebolo a moje tvrdenie viem doložit aj citátom práv Igora Matovica, ktorý je nasledovný: 'Dali sme návrh, ktorý bol prijatý, koalícia bude rešpektovat slobodnú vôlu každého poslanca a nechá na jeho svedomí ako zahlasuje pri novele zákona o štátnom obcianstve, my budeme hlasovat tak, že podporíme náš pozmenujúci návrh.' To bola dohoda, to sa stalo, uviedol Matovic na dnešnom brífingu. Zároven slúbil, že po stiahnutí vládneho návrhu, to sa tiež stalo nepodporí ani opozicnú novelu a vytvorí sa tak priestor na dalšie rokovania. Toto je správa a existuje k tomu aj zvukový záznam a potvrdzuje, že tá dohoda nebola presne taká ako Igora Matovic tvrdí."

Ide teda o tvrdenie proti tvrdeniu, a z toho dôvodu pokladáme tento výrok za neoveritelný.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.02.2011
success
error