DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Moderátorka: "Ale neskôr ste mali svoje požiadavky, spomínate si na to? To bola taká krátka koaličná kríza." Matovič: "Samozrejme, ale koalícia povedala, že nás ignoruje. Jednoducho ona žiadnu z tých našich požiadaviek nedala do programového vyhlásenia vlády."

Igor Matovic - 14.02.2011
Zavádzajúce

Hnutie Obyčajní ľudia najskôr pohrozili odchodom z poslaneckého klubu SaS z dôvodu nepresadenia ich požiadaviek do vládneho programu. Následne však došlo k podpísaniu dohody medzi Obyčajnými ľuďmi a SaS, kde sa uvádza:

"Plnenie dohôd je základom akejkoľvek dobrej spolupráce, a preto ja, Richard Sulík, s vedomím premiérky Ivety Radičovej vyhlasujem, že program SaS bude rozšírený o tie body programu OĽ, s ktorými SaS súhlasí," a štyria členovia OĽ sa zaviazali, že do konca volebného obdobia nevystúpia z poslaneckého klubu SaS a v prípade ak by niekto z členov OĽ z poslaneckého klubu vystúpil, automaticky sa vzdá aj poslaneckého mandátu.

Dohoda sa nepozdávala KDH, ktorá vládny program pokladá za uzavretý na celé štyri roky, avšak podľa Radičovej bola dohoda jediným možným riešením, pretože odmietala viesť menšinovú vládu a pripustila možnosť doplniť vládny program pri jeho vyhodnocovaní: "Toto je príležitosť na to, aby jednotlivé politické strany dávali návrhy, čo ešte považujú za veľmi dôležité." 


Dátum zverejnenia analýzy: 13.02.2011
success
error