DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

No, to je tak, že Igor Matovič mal výhrady voči tej novele, to je v poriadku, ja tiež som nebol na 100 % stotožnený s každým zákonom, za ktorý som hlasoval, ale skrátka, taký je život v koalícii a možno že to niekedy aj v minulosti niekde niekomu nejak povedal, ale celkovo nepodnikol takmer nič a potom zrazu iba z čista jasna z neba, bum, tlačovka asi pred tromi týždňami, kde vlastne, kde vlastne teda to oznámil, že on má s týmto problém a hlasovať nebude.

Richard Sulík - 14.02.2011
Neoveriteľné

Ako sme už v minulosti uviedli, Matovičove vyhlásenie ku kauze nasledovali v tomto poradí:

SME 20. augusta 2010 ku plánovanému zákonu uviedlo: "Nová koalícia má zmenu zákona v programovom vyhlásení, stále však nevie ako na to. Kým SDKÚ ešte pred voľbami predložilo vlastný návrh o nerešpektovaní maďarského zákona u nás, KDH vtedy hlasovalo s predchádzajúcou koalíciou. Zmenu teraz nechce ani štvorica Obyčajných ľudí okolo Igora Matoviča (SaS). Koalícia tak nemá dosť hlasov."

Pri hlasovaní o doplnení zákona o štátnom občianstve na 8. schôdzi NR SR dňa 5. novembra 2010 hlasoval poslanec Igor Matovič za. Rovnako hlasovali aj ďalší traja poslanci zo združenia Obyčajní ľudia.

Tlačová agentúra SITA prišla s informáciou, že minister zahraničných vecí SR a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že sa s Matovičom o téme občianstva zhováral v decembri 2010.

"Na februárovej schôdzi predložíme pozmeňujúci zákon ku koaličnej novele zákona o štátnom občianstve,povedal Igor Matovič až o mesiac a pol 24. januára 2011. Ak by tento pozmeňujúci návrh neprešiel, Obyčajní ľudia podľa Matoviča koaličnú novelu zákona o štátnom občianstve nepodporia.

Matovič sa 2. februára 2011 vyjadril, že podporí novelu zákona o štátnom občianstve, ktorú do parlamentu predložili poslanci za Smer.

Po vyjadreniach, že pozmeňujúci návrh nakoniec nepredloží sa 8. februára 2011 Matovič vyjadril, že ho predloží vďaka poslancom Smeru, ktorí sa mu pod iniciatívu podpísali.

V samotnej rozprave po hlasovaní o doplnení zákona o štátnom občianstve v novembri 2010 sa nikto z Obyčajných ľudí k návrhu novely zákona nevyjadril negatívne.

Ako uvádza Sulík, Matovič mal výhrady už 20.augusta 2010, ako aj 29.augusta v relácii Na telo, avšak podľa verejne prístupných informácií nevieme, či niečo Matovič podnikol. v decembri 2010 sa stretol s Mikulášom Dzurindom, kedy podľa Matovičových slov v relácii Na telo (13.2.2011) povedal na zákon "svoj názor." Nevieme overiť, čo mal byť jeho názor v danej dobe, preto výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Dátum zverejnenia analýzy: 13.02.2011
success
error