DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Moderátorka: "Pán Matovič tvrdí, že ste mu naozaj povedali, že on ako jediný z tej štvorice môže zahlasovať so Smerom ako v rámci dohody." Sulík: "Toto som mu určite nepovedal."

Richard Sulík - 14.02.2011
Neoveriteľné

Kedže sa jedná o tvrdenie proti tvrdeniu, nie je možné presne overit, ci R. Sulík Matovicovi toto skutocne povedal. Z medializovaných oficiálnych vyhlásení jednotlivých aktérov sporu vyplýva, že pred hlasovaním nebolo dohodnuté, že špecificky Matovic môže, ale ani že nemôže hlasovat za návrh SMERu-SD.

Správa TASR z 10. februára 2011 vydaná pred hlasovaním informuje, že podla koalicnej dohody mal Matovic (a ostatní Obycajní ludia, pozn.) hlasovat za svoj pozmenovací návrh k novele o štátnom obcianstve, no po stiahnutí koalicného návrhu nemal podporit návrh SMERu-SD. 

"Koalicný poslanec Igor Matovic (SaS/Obycajní ludia) trvá na svojom pozmenovacom návrhu k novele zákona o štátnom obcianstve a bude za neho dnes aj hlasovat. Ak koalícia následne stiahne svoju novelu, Matovic nepodporí konkurencný návrh opozicného Smeru-SD. Dohodla sa na tom v stredu (9.2.) vládna koalícia. (...) 'My budeme hlasovat tak, že podporíme náš pozmenovací návrh,' uviedol Matovic na dnešnom brífingu v parlamente. Zároven slúbil, že po stiahnutí vládneho návrhu nepodporí ani opozicnú novelu a vytvorí sa tak priestor na dalšie rokovania o úprave podmienok dvojakého obcianstva. 'Aby bol výsledný produkt kvalitný, dobrý zákon o štátnom obcianstve, ktorý bude konsenzom koalície aj opozície,' dodal." Interpretácia TASR "Matovic nepodporí konkurencný návrh opozicného Smeru-SD" však nie je správna, pretože ako vyplýva zo záznamu, Matovic uviedol, že "my nepodporíme novelu, ktorá je vlastne v prvom cítaní z dielne SMER", co je možné volnejšie interpretovat aj ako hlasovanie spôsobom, aby neprešiel návrh Smer-u, nevylucujúc však možnost Matovica za zákon hlasovat. 

V dalšej správe agentúry SITA z 10. februára Matovic poskytuje opät trošku inú interpretáciu svojho výroku o nepodporení návrhu opozície (vid. vyššie), cím nepriamo spochybnuje existenciu jednoznacnej dohody o tom, že len on jediný bude hlasovat za a ostatní Obycajní ludia sa zdržia: "Matovic sa pokúsil uviest na pravú mieru aj svoj výrok, že Obycajní ludia nepodporia Ficovu novelu zákona o obcianstve, kedže zan napokon hlasoval. 'Išlo o to, že ho nepodporíme spolocne ako štyria poslanci. Jeden hlasoval proti, ja som hlasoval za, dvaja sa zdržali - ideálna slobodná vôla poslanca,' vysvetloval. Hoci pôvodne chceli za novelu Smeru hlasovat všetci štyria Obycajní ludia, rozhodli sa urobit voci koalícii ústretové gesto tak, že zan hlasoval len Matovic." Táto interpretácia nie je v rozpore z jeho predchádzajúcim vyjadrením. 

Túto otázku by mohol zodpovedat Martin Fecko, ktorý je podla Matovica jediný svedok Sulíkových slov. Matovic v relácii Na telo uviedol, že Sulík mu v stredu pred hlasovaním povedal: 

"Dohodli sme sa, prijímame to riešenie, prijímame ten tvoj návrh, ty budeš hlasovat s Ficom, pritom, pri tej poslednej veci...Takto mi to povedal, takto to potvrdil aj Martinovi Feckovi, co je cistá duša. Ako clovek, starší clovek, ktorý je pedant, ktorý následne pred tlacovkou išiel za ním a išiel si to potvrdit, ci teda naozaj to platí." Martin Fecko nám na otázku, ci sa tak stalo neodpovedal. 

Dátum zverejnenia analýzy: 13.02.2011
success
error