DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Igora Matovič tvrdí, že bolo dohodnuté, že on môže hlasovať na návrh Smeru, ktorý teda išiel ako ďalší v poradí a ja tvrdím, že toto dohodnuté nebolo a moje tvrdenie viem doložiť aj citátom práve Igora Matoviča, ktorý je nasledovný: "Dali sme návrh, ktorý bol prijatý, koalícia bude rešpektovať slobodnú vôľu každého poslanca a nechá na jeho svedomí ako zahlasuje pri novele zákona o štátnom občianstve, my budeme hlasovať tak, že podporíme náš pozmeňujúci návrh". To bola dohoda, to sa stalo, uviedol Matovič na dnešnom brífingu. Zároveň sľúbil, že po stiahnutí vládneho návrhu, to sa tiež stalo, nepodporí ani opozičnú novelu a vytvorí sa tak priestor na ďalšie rokovania.

Richard Sulík - 14.02.2011
Zavádzajúce

I. Matovič 10. februára 2011 na tlačovej besede, ktorá sa uskutočnila ešte pred hlasovaním o novele o štátnom občianstve, informoval, že koalícia bude pri hlasovaní rešpektovať slobodnú vôľu poslanca. "My podporíme náš pozmeňujúci návrh, ktorý dáme a následne sa koalícia rozhodne či nechá zákon prejsť, alebo ho stiahne", uviedol Matovič. Pričom informoval, že z vyjadrení koaličných poslancov je pravdepodobné, že návrh z rokovania predkladatelia stiahnu. "S tým, že povedali sme, že v prípade, ak teda sa dohodneme, tak následne my nepodporíme novelu, ktorá je vlastne v prvom čítaní z dielne strany Smer," doplnil Matovič. Celý záznam z tejto tlačovej besedy môžete nájsť tu.

Matovič uviedol "nepodporíme novelu, ktorá je v prvom čítaní z dielne strany Smer" čo je možné technicky interpretovať ako skupinové hlasovanie, ktoré spôsobí nepodporenie novely SMER-u, zároveň umožňujúce jednotlivcovi hlasovať za. (Vzhľadom na to, že koalícia mala 78 hlasov, Procházkov postoj bol známy, teoreticky by bola podmienka splnená aj v prípade, keby traja poslanci zahlasovali za návrh SMER-u a iba jeden ho nepodporil)

Dátum zverejnenia analýzy: 13.02.2011
success
error