DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Október 1997, podpis pod odvolanie pána Gašparoviča, vtedajšieho predsedu NR SR Róbert Fico tiež. Odôvodnenie. Podporil svojím hlasovaním prijatie zákonov, ktoré neskôr Ústavný súd označil za zákony v rozpore s Ústavou, tým porušil aj svoj poslanecký sľub, že bude chrániť Ústavu.

Pavol Paška vs. Béla Bugár - 07.02.2011
Neoveriteľné

Návrh na odvolanie Ivana Gašparoviča z postu predsedu NR SR v roku 1997 súvisel s kauzou F. Gauliedera.

F. Gaulieder sa dostal do parlamentu v roku 1994 ako poslanec HZDS. O dva roky neskôr poslanecký klub HZDS opúšťa z dôvodu nesúhlasu s politikou vládnej koalície (HZDS, SNS a ZRS, pozn.) a stáva sa z neho nezávislý poslanec. HZDS na to reagovalo vylúčením ho zo strany. Ivan Gašparovič neskôr oznámil, že dostal od Gauliedera list, ktorým sa vzdáva svojho mandátu. Gaulieder už vopred namietal a tvrdil, že list je podvrhom. Následne sa parlament na čele s Gašparovičom uzniesol na odobratí mandátu F. Gauliedera (za hlasoval aj Gašparovič, pozn.) aj napriek jeho nesúhlasu a nevôli. Gaulieder sa v tejto súvislosti obracia na Ústavný súd, ktorý ešte v roku 1997 rozhodol, že parlament porušil jeho ústavné práva.

To, či Ficov podpis figuroval pod návrh na odvolanie Gašparoviča z funkcie predsedu parlamentu sa nám nepodarilo overiť.


Dátum zverejnenia analýzy: 06.02.2011
success
error