DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Akých podmienok. Vy ste dali ako pravicová vláda, keď ste v nej sedeli, právo súkromným zdravotným poisťovniam odtrhnúť si z verejných peňazí toľko, koľko v podstate chcú. Ročne sa vyberie do systému okolo sto miliárd korún, sto miliárd korún a vy ste povedali, že nechajte si z toho 20 %, to je úplne perfektné, to je váš zisk.

07.02.2011
Pravda

"Odtrhnutím si z verejných peňazí" môže Fico myslieť dve veci: presun peňazí do správneho fondu alebo "ponechanie" si vytvoreného zisku a voľné nakladanie s ním.

Je pravdou, že pôvodne nemali poisťovne žiadne obmedzenia v tom, koľko z vybraného poistného si "môžu nechať"- teda presunúť do správneho fondu, z ktorého sa hradia náklady na fungovanie poisťovní. Ako napísalo SME v roku 2007:

"Analýza, ktorá mu včera prešla vládou, nachádza peniaze najmä v zdravotných poisťovniach. Ak minister nájde ústavný spôsob, ako im zakázať výplatu zisku, politicky by nemal mať problém. Oveľa jednoduchšie bude zákonom znížiť hornú hranicu nákladov na správny fond zdravotných poisťovní.

Ten pred dvoma rokmi nemal horný limit, tento rok to sú štyri percentá vyzbieraných peňazí, na budúci rok by sa mala réžia poisťovní stenčiť na tri percentá."

Konečný návrh bol nakoniec na úrovni 3,5 percenta.

V prípade, ak Fico myslel voľné narábanie so ziskom, má taktiež pravdu, poisťovne pri nakladaní s ním boli obmedzené až Valentovičovou novelou, ktorá bola prehlásená za protiústavnú. 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.02.2011
success
error