DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Jednoducho v Komárne sa po ťažkých a ťažkých rokovaniach, pretože mesto, keď tam bol ešte primátor tomu sa bránilo zubami nechtami,(osadenie sochy Cyrila a Metoda, pozn.) sa to nakoniec podaril presadiť len preto, lebo sme našli pozemok, ktorý patril štátu.

07.02.2011
Pravda

V Komárne v júli 2003 umiestnili miestni členovia Matice slovenskej súsošie Cyrila a Metoda na priečelia domu Matice Slovenskej. Primátor Komárna T. Paštrnák z SMK nariadil mestskej polícii, aby im v tom zabránila, odôvodňoval to tým, že Matica na umiestnenie sochy nemala stavebné povolenie.

Spor o umiestnenie sochy v tej dobe trval už 11 rokov, nakoľko Matica slovenská sa snažila získať stavebné povolenia už od roku 1992. V roku 1992 Mestské zastupiteľstvo umiestnenie sochy úplne odmietlo, avšak po protestoch bolo ochotné súhlasiť s inštaláciou v miestnom vojenskom kostole. Ten ale nie je verejnosti prístupný a údajne ani vysvätený. Od roku 1999 stála socha na dvore miestnej evanjelickej fary.

V júli roku 2010, takmer sedem rokov potom, čo sochu umiestnili na priečelí Matice, ju počas slávnostného ceremoniálu, ktorého sa zúčastnil vtedy už dosluhujúci premiér R. Fico, presunuli na kruhový objazd. Podľa R. Fica bolo umiestnenie symbolické, keďže sa tam stretávajú cesty na Bratislavu, Budapešť a Nové Zámky.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.02.2011
success
error