DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Viktor Orbán zmenil právomoci ústavného súdu, keď ústavný súd rozhodol iným spôsobom.

07.02.2011
Pravda

V novembri 2010 vyvolal v Madarsku velké protesty Zákon o mimoriadnom zdanení odstupného. Ako zhrnajú napríklad HN:

"Premiér V. Orbán a jeho strana Fidesz, ktorá ovláda parlament, presadili svoju novelu aj napriek nesúhlasu Ústavného súdu. Madarský Ústavný súd ešte koncom októbra vetoval túto novelu, kedže nesúhlasil s jej retroaktivitou. V októbri po vynesení rozsudku Ústavného súdu však predkladatel kontroverzného návrhu zákona J. Lázár oznámil,že zákon predloží opät.

V tej chvíli to však už mal Orbánov vládny Fidesz premyslené. Najskôr Fidesz zmenil právomoci Ústavného súdu. Podla nových právomocí tak môžu Ústavný súd môže tak dôležité ekonomické reformy, akými sú napríklad dane a clá, vetovat len v prípade, ak by boli v rozpore so základnými ludskými právami. 'Ked sa hospodárstvo dostalo kvôli financnej kríze do problémov, štát pomohol aktérom prekonat to. Teraz nech pomôžu Madarsku tí, ktorí prekonali tažkosti,' odôvodnil zmeny V. Orbán.

Zákona o mimoriadnom zdanení odstupného, sa týka bývalých zamestnancov štátnych podnikov, ktorí za obdobie uplynulých pät rokov získali odstupné vo výške viac ako 12-tisíc eur a šéfov z verejnej sféry, ktorí si takýmto spôsobom prilepšili o viac ako 7 tisíc eur. Zo svojich odstupných budú musiet štátu vrátit až 98 percent. Analytik predpokladá, že sa štátna pokladna takto zvýši o nieco vyše 3,5 milióna eur. Je zaujimavé, že zákon sa dotkne aj viacerých politikov. 'Polovica clenov frakcie socialistov bude musiet vrátit svoje odstupné a pripoja sa k nim takmer všetci ministri z vlád expremiérov Ferenca Gyurcsánya a Gordona Bajnaia,' pripomína analytik."

Dátum zverejnenia analýzy: 06.02.2011
success
error