DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme vedeli a povedali sme, pán redaktor, pri prijímaní zákona, keď sme reagovali na maďarskú vládu, že tento zákon bude rýchlo urobený, a že bude mať vplyv aj na niektorých ľudí, ktorí príjmu iným spôsobom občianstvo Slovenskej republiky alebo iného štátu a povedali sme, že ten zákon treba upravovať.

07.02.2011
Nepravda

Ako sme už raz napísali, dôkaz o tom, že by niekto z predstaviteľov SMERu-SD krátko po prijatí novely zákona o štátnom občianstve hovoril o jej nedostatkoch a potrebe doladenia sa nám nájsť nepodarilo. Pri prejednávaní koaličného návrhu na zmenu platného zákona o občianstve v októbri 2010 médiá neuvádzajú, že by poslanci za stranu SMER-SD ponúkali svoju alternatívu. Ako informuje agentúra SITA, napríklad D. Čaplovič (SMER-SD) sa proti navrhovaným zmenám výrazne postavil, kritiku však nevyužil na to, aby prezentoval, ako konkrétne by sa mal zákon zmeniť a zmierniť.

Snahy o zmiernenie novely, ktorú Ficova vláda prijala na konci mája 2010 a v platnosť vstúpila 1. júla 2010, dokazuje až návrh z dielne poslancov SMERu R. Fica, V. Faiča a D. Čaploviča, ktorý bol do parlamentu predložený v januári 2011.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.02.2011
success
error