DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

P. Paška: "Hovoríme teraz o Černákovi, o väzbe a o tom (o prepustení M. Černáka z väzby pozn.), aby sa naozaj ťažkí zločinci a predovšetkým to boli chyby tvojich reprezentantov na príslušných rezortoch, ale dávať toto ako príklad." Ktorých mojich reprezentantov? P.Paška: "Tak napríklad bývalého pána ministra spravodlivosti." Ale robil to pán minister Kaliňák, prosím ťa.

Robert Fico vs. Béla Bugár - 07.02.2011
Nepravda

V roku 2007, ked Cernáka prepustili znova, to bolo zložitejšie. Denník SME to vo svojom clánku vysvetluje tak, že Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý ho oslobodil potvrdil, že naše úrady na nieco pozabudli:

"Kedže bol Cernák vydaný do výkonu trestu z Ceskej republiky, akékolvek jeho dalšie stíhanie mohlo byt vedené iba so súhlasom našich susedov. Policajti a ani prokurátor však o takýto súhlas nepožiadali".

Polícia o súhlas nežiadala, lebo to mala podla nej spravit prokuratúra a podla tej v tom prípade zásada špeciality neplatila.

V tom istom clánku sa v súvislosti s vtedajším ministrom vnútra Kalinákom píše: "Minister vnútra Robert Kalinák ešte v októbri povedal, že ak sa potvrdí, že na zásadu sa zabudlo a ukáže sa chyba vyšetrovatelov, 'budem konat'. Napadnút to totiž mohlo aj polícii.'Pre nás je dôležité až právoplatné rozhodnutie súdu, od neho sa budú odvíjat naše dalšie kroky,' povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš."

Je tažké posúdit vinu ministra Kalináka v tomto prípade. Podobne ako aj v predchádzajúcom prípade sa prikláname, že za prepustenie M. Cernáka nemohol ani jeden z ministrov.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.02.2011
success
error