DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

Hovoríme teraz o Černákovi, o väzbe a o tom (o prepustení M. Černáka z väzby pozn.), aby sa naozaj ťažkí zločinci a predovšetkým to boli chyby tvojich reprezentantov na príslušných rezortoch, ale dávať toto ako príklad? P.Hrušovský: "Ktorých mojich reprezentantov?" Tak napríklad bývalého pána ministra spravodlivosti. (D.Lipšica pozn.)

Robert Fico vs. Béla Bugár - 07.02.2011
Nepravda

V chronológii procesov s Černákom z agentúry ČTK (uverejnenej na stránke denníka SME) sa píše: "29. novembra 2002 - Krajský súd v Trenčíne podmienečne prepustil Černáka na slobodu za dobré správanie. Černák niekoľko hodín po verdikte opustil brány väznice." a následne "19. marca 2003 - Najvyšší súd zrušil prepustenie Černáka z väzenia na podnet vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica.Černák ušiel do Česka, tam ho však chytila polícia a v auguste 2003 ho vrátili české orgány na Slovensko."

V článku z toho obdobia (rok 2002) SME píše: "Minister spravodlivosti Daniel Lipšic je rozhodnutím súdu pobúrený a zvolal včera poobede mimoriadnu tlačovú besedu. Na nej vyhlásil, že podá sťažnosť za porušenie zákona. Lipšic tvrdí, že súd mal zobrať do úvahy nové znenie Trestného zákona, podľa ktorého páchatelia obzvlášť závažných trestných činov majú ostať vo väzení najmenej dve tretiny trestu. Černák by si mal teda podľa toho odsedieť ešte rok. Lipšic má okrem toho vážne pochybnosti o tom, že Černák sa naozaj vo väzení polepšil."

Na internete sme našli aj ďalšie články, ktoré naznačujú, že Lipšic podnikal kroky, ktoré mali Černáka držať vo väzbe.

To je presný opak toho, čo tvrdí poslanec Paška.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.02.2011
success
error