DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Nikdy moja vláda nedala súhlas na výstavbu ropovodu cez Žitný ostrov, pretože má bohužiaľ veľmi mylnú informáciu televízny divák.

Radoslav Procházka vs. Robert Fico - 31.01.2011
Pravda

SME k téme napísalo: "Ropovod Schwechat - Bratislava na chránenom území Žitného ostrova je reálnejší, aj ked slová hovorkyne premiéra Fica svedcia o opaku: 'Predseda vlády má k trase ropovodu cez Žitný ostrov vážne výhrady,' povedala v pondelok pre TV Joj. No materiál, ktorý vcera schválila vláda, ho umožní postavit aj na pôde, ktorá patrí do európskej sústavy chránených území. Predpokladom je, že ropovod bude 'vyšším verejným záujmom' ako ochrana prírody. O tom, co je a co nie  je vyšší verejný záujem, by malo rozhodovat ministerstvo životného prostredia v spolupráci s tým štátnym orgánom, ktorého sa posudzovaný projekt týka. V prípade ropovodu by teda išlo o ministerstvo hospodárstva. Ak sa rezorty nedohodnú, má rozhodnút vláda."

V súcasnosti stále nie je definitívne rozhodnuté kade presne ropovod povedie. Hoci minulá vláda sa zaoberala trasovaním ropovodu a napr. aj poslanec Smeru-SD P. Pelegrini sa pokúšal presadit návrh, ktorý by výstavbu ropovod v chránenom území umožnil. Návrh neskôr stiahol.


Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error