DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...a cieľ toho zákona (o dvojakom občianstve, pozn.) aj nedávno zase potvrdil Viktor Orbán výrokom, že Maďari by sa mali spájať po vzore Nemecka.

Marek Madaric vs. Daniel Krajcer - 31.01.2011
Zavádzajúce

Nenašli sme iné "nedávne" Orbánovo vyhlásenie, na ktoré by tento výrok mohol odkazovať, než čo odznelo v rozhovore pre nemecký denník Bild 18.januára 2011. 

V ňom Orbán povedal, že jeho "skutočným vzorom" spomedzi nemeckých politikov je Helmut Kohl, pretože bol "v rokoch 1989-90 zakladateľ štátu podobne ako Otto von Bismarck... Získal späť Východné Nemecko bez ľudských obetí a s podporou Európy. To by okrem neho nikto nebol dokázal." Okrem Kohla za svoje vzory označil Otta von Lansdorfa, od ktorého sa "veľa naučil" a Edmunda Stoibera za zavedenie rovnej dane. Výrok je teda nielen vytrhnutý z kontextu, ale aj obsahovo zmenený.


Ungarns Ministerpräsident und derzeitiger EU-Ratspräsident Viktor Orban hat den ehemaligen Bundeskanzler Helmut Kohl als "echtes Vorbild" bezeichnet. "Die Deutschen können sich glücklich schätzen, diesen Mann im entscheidenden Moment an der Spitze des Staates gehabt zu haben", sagte Orban der "Bild"-Zeitung. Kohl sei "1989/90 ein Staatsgründer ähnlich wie Otto von Bismarck" gewesen. Er habe "Ostdeutschland zurückgeholt, ohne Menschenopfer und mit der Unterstützung Europas. Das hätte außer ihm niemand geschafft."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error