DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

To mi je naozaj ľúto, čo ste povedali ohľadne toho druhého nálezu, ktorý sa týka vyvlastňovania pozemkov pod diaľnicami alebo veľkými stavbami, že sme dali buldozéristom kľúčik a že sa títo buldozéristi objavili v záhradách. Pán poslanec, treba si aj prečítať nejaké veci pred tým, keď idete do diskusie, takže teraz dobre počúvajte. Zákon, o ktorom sa teraz bavíme a ktorý bol na ústavnom súde povedal, že štát ponúkol najskôr tomu, koho pozemok mal byť vyvlastnený trhovú cenu plus 20 %,

Radoslav Procházka vs. Robert Fico - 31.01.2011
Pravda

Zákon č. 669/2007 Z. z. o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá § 6 ods. 1 hovorí: "Náhrada za výkup pozemku alebo stavby je 1, 2 násobok náhrady v peniazoch za ich vyvlastnenie podľa všeobecných predpisov."

Týždenník TREND píše: "Protiústavný zákon navyše umožňoval štátu, aby majiteľom pôdy, ktorí boli ústretoví a ochotní pozemok predať, vyplácal navyše bonus 20 percent trhovej ceny z posudku. Majitelia tak dostávali 1,2-násobok ohodnotenia pôdy."

Potvrdil to aj hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti: "Využíval sa aj inštitút poskytnutia 1,2-násobku ceny a zápisu predkupného práva na pozemky."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error