DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Vláda pána Dzurindu zobrala na základe zákona invalidným dôchodcom invalidné dôchodky. Toto bolo napadnuté na ústavnom súde a ústavný súd povedal, že odobratie invalidných dôchodkov dôchodcom je protiústavné. Moja vláda okamžite vyplatila 2,1 miliardy slovenských korún a zaplatili sme invalidom všetko to, čo im zobrala predchádzajúca vláda.

Radoslav Procházka vs. Robert Fico - 31.01.2011
Neoveriteľné

Ide o novelu zákona, ktorá zmenila kritéria uznávania invalidity. Mikuláš Dzurinda bol v case schválenia novely zákona (platná bola od januára 2004) predsedom vlády. Novelu zákona predkladal Ludovít Kaník.

"Poistencovi, ktorému bolo preskúmané trvanie invalidity podla § 263 ods. 2 úcinného do 18. júla 2006 (dalej len 'predchádzajúce ustanovenie' - ide o ustanovenie, o ktorom Ústavný súd SR rozhodol, že nie je v súlade s Ústavou SR), Sociálna poistovna preskúma trvanie invalidity alebo ciastocnej invalidity podla zákona úcinného do 31. decembra 2003..."

Celkovú sumu, ktorú Sociálna poistovna vyplatila sa nám zistit nepodarilo. V clánku portálu sme.sk sa ako predpokladaná ciastka udáva 900 miliónov slovenských korún. Podla pravda.sk by sa náklady na vyplácanie do roku 2010 mohli vyšplhat až na 2,6 miliardy korún.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error