DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Keď prišla vláda Roberta Fica Ústavný súd rozhodol, že vláda Mikuláša Dzurindu a špeciálne rezort, ktorý viedla Iveta Radičová, protiústavne odňala invalidom baníckym dôchodky. Bolo to vo výške 2 miliardy a my sme ich museli nahrádzať a radi sme to urobili.

Marek Madaric vs. Daniel Krajcer - 31.01.2011
Neoveriteľné

Ako sa píše v dokumente "Prehľad najvýznamnejších legislatívnych zmien v sociálnom poistení a dôchodkovom sporení prijatých od júla 2006 do 31. decembra 2008" (.rtf), "novelou zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1. 10. 2006 bola riešená situácia poberateľov invalidného dôchodku, ktorým bol invalidný dôchodok odňatý, prípadne jeho suma znížená podľa protiústavného ustanovenia. Následne na to Sociálna poisťovňa postupne prehodnotila a prinavracia invalidné dôchodky tým invalidným dôchodcom, ktorým boli nespravodlivo odňaté." 

Celkovú sumu, ktorú Sociálna poisťovňa vyplatila sa nám zistiť nepodarilo. V článku portálu sme.sk sa ako predpokladaná čiastka udáva 900 miliónov slovenských korún. Podľa pravda.sk by sa náklady na vyplácanie do roku 2010 mohli vyšplhať až na 2, 6 miliardy korún.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error