DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Keď prišla vláda Roberta Fica Ústavný súd rozhodol, že vláda Mikuláša Dzurindu a špeciálne rezort, ktorý viedla Iveta Radičová, protiústavne odňala invalidom baníckym dôchodky.

Marek Madaric vs. Daniel Krajcer - 31.01.2011
Zavádzajúce

Je síce pravda, že zákon o preskúmavaní trvania invalidity poistencov, ktorý bol prijatý v roku 2003 a dotkol sa najmä invalidov z radov baníkov, nebol v súlade s ústavou. V analýze zmien v sociálnom poistení stojí:

"Ústavný súd SR nálezom zo 7. júna 2006 rozhodol, že právna úprava preskúmavania trvania invalidity poistencov, ktorým bol priznaný invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok pred 1. januárom 2004, nie je v súlade s Ústavou SR. Konštatoval porušenie ústavného práva občana, a to tým, že trvanie invalidity ako podmienky nároku na invalidný dôchodok a čiastočný invalidný dôchodok vzniknutého pred účinnosťou zákona o sociálnom poistení sa posudzuje podľa nových kritérií a tým sa do minulých skutkových a právnych vzťahov vniesla právna neistota."

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny však v rokoch 2002 - 2005 viedol Ľ. Kaník, ktorý predložil aj vyššie uvedený zákon a nie I. Radičová. Tá bola ministerkou až v rokoch 2005 - 2006.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error