DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

To je práve na tom nebezpečné, že od júla minulého roku ako vznikla nová vláda sa našiel nový argument, ktorý ospravedlňuje akékoľvek správanie a konanie politikov. Povie sa, že to bolo v súlade so zákonom, že podstata veci bola v poriadku a tým sa ako keby vybavila celá miera zodpovednosti politickej, morálnej etickej. Z tohto dôvodu musím veľmi jasne poukázať na obrovský rozdiel medzi tým ako som ja odvolával ministrov vo vláde, ktorej som bol predsedom a ako sa dnes všetko odbíja obyčajným konštatovaním, že je to v súlade so zákonom a je to teda aj všetko v poriadku.

Radoslav Procházka vs. Robert Fico - 31.01.2011
Nepravda

Kauza emisie - Ficova reakcia: "Pán Mikloš zase vidí niečo, čo nie je pravda. Nebol porušený žiadny zákon. Nech sa páči, nech urobí, čo chce urobiť, nech to zdaní. Obrovské množstvo slovenských firiem mu bude naozaj vďačné za to, že nebude môcť ďalej vykonávať aktivity v oblasti ochrany životného prostredia."

Kauza nástenkový tender - Ficova reakcia: Fico sa vyjadril, že ak kontrola zistí porušenie zákona,
minister výstavby Mariana Januška (SNS) bude odvolaný. Fico ministra odvolal až keď ÚVO konštatoval porušenie zákona. Na predchádzajúce obvinenia, že Janušek konal prinajmenšom neeticky nereagoval.

Kauza sociálne podniky- R. Fico odmietol odvolať ministerku V. Tomanovú v prípade pochybného udeľovania dotácií soc. podnikom. V prípade Zemplínskeho soc. podniku sa objavili informácie o možnom prepojení na funkcionárov Smer-SD. Dotácie neskôr odmietla preplatiť aj EK.

Kauza Privilégium - Ficova reakcia: Fico sa vyjadril, že dotáciu schválili v súlade so zákonom a v súlade s výnosom ministerstva práce.

Na základe vyššie uvedených informácií vyplýva, že neexistuje žiadny obrovský rozdiel ako uvádza Fico v zmysle odvolávania sa na populárnu formulku "všetko bolo v súlade so zákonom" medzi dnešnou a minulou vládnou garnitúrou.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error