DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Áno, je to zhruba 1300 ľudí, tak to viedlo ministerstvo dopravy, u ktorých beží vyvlastňovací proces a ktorí sa raz skončí na súde a dostanú svoje peniaze. To znamená, tí ľudia budú vyvlastnení. My sme len urobili to, že vo fáze neukončeného vyvlastňovacieho procesu sa mohlo udeliť stavebné povolenie a začať výstavba. Čiže škoda tu žiadna.

Marek Madaric vs. Daniel Krajcer - 31.01.2011
Zavádzajúce

Podľa zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest mohli byť udelené stavebné povolenia a započatá výstavba, keď bol proces vyvlastňovania zahájený, no nie dokončený.

Vlastníci v takom prípade nedostali za svoj majetok náhradu predtým, ako svoj majetok museli prestať užívať. Bola im tak spôsobená škoda. Ako konštatoval vo svojom rozhodnutí Ústavný súd, táto právna úprava "umožňuje vznik situácie, keď vlastníci nemôžu svoj majetok de facto užívať, vytvára aj neprimeraný tlak na všetkých vlastníkov a porušuje aj právo na pokojné užívanie vlastníctva".

Ako informuje sme.sk "správa Národnej diaľničnej spoločnosti ukazuje, že sa stavby dotkli 38 865 vlastníkov, návrh na vyvlastnenie padol v 1338 prípadoch."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error