DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Všetci zodpovední európski politici to odsúdili. Odsudzujú to - opakujem - aj predseda ľudoveckej frakcie Daul, odsúdili to ministri zahraničných vecí a ak by malo byť udelené volebné právo, tak hovoria dokonca o tom, že je to porušovanie hraníc.

Edita Pfundtner vs. Marek Madaric - 24.01.2011
Zavádzajúce

Predseda EPP Joseph Daul naozaj vyhlásil, že udelenie volebného práva zahranicným Madarom by prakticky bolo totožné s neuznaním hraníc.

O tom, ci ministri zahranicných vecí hovoria o porušení hraníc ak bude udelené volebné právo nebolo možné nájst relevantné informácie. Použitie pravdivej informácie o narušení hraníc z úst predsedu EPP ako odsúdenie ministrov zahranicných vecí je prenesenie informácie do nesprávneho kontextu. Nepodarilo sa nám tiež nájst kritiku všetkých "zodpovedných" európskych politikov, ktorí by madarský zákon o dvojitom obcianstve odsúdili.

O kritike znejúcej zo zahranicia sa vyjadroval hlavne bývalý minister zahranicných vecí Miroslav Lajcák.

"Máme viacero signálov o tom, že toto opatrenie nového madarského parlamentu sa stretáva s nepochopením, s rozpakmi, ale aj s otvorenou negatívnou reakciou," uviedol Miroslav Lajcák ešte v máji 2010. Ako príklad takéhoto signálu neuviedol ministra zahranicných vecí, ale vyjadrenie amerického kongresmana Alcee L. Hastingsa, ktorý sa podla Lajcáka vyjadril smerom k týmto opatreniam velmi negatívne. Dalšie informácie, týkajúce sa hlavne kritiky zo strany ministrov zahranicných vecí sa nám z dalších zdrojov ale nepodarilo overit.

Dalšie vyjadrenia Miroslava Lajcáka v súvislosti s ocakávanou kritikou zo zahranicia v máji 2010 je možné nájst tu: "Koncom tohto týždna vznikne madarská vláda a ja ocakávam, že velmi skoro dostane silné signály od našich 'spojencov', že si takto nepredstavujú jej pôsobenie."

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error