DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Áno, náš zákon kritizoval komisár, maďarský komisár OBSE pre médiá, pán Haraszti, ale je to neporovnateľné ani z hľadiska rozsahu...

Edita Pfundtner vs. Marek Madaric - 24.01.2011
Pravda

Teraz už bývalý madarský (aj ked je otázne, ci práve národnost je v prípade komisára OBSE to podstatné, co by nás na nom malo zaujímat) komisár OBSE pre média, Haraszti naozaj kritizoval tlacový zákon. "Haraszti žiada z novely zákona vypustit kompetencie ministra kultúry rozhodovat o obsahu správ. 'Urcite nechcete, aby 20 rokov po zmene režimu minister kultúry rozhodoval, co je podla obsahu dobré alebo zlé,' vyhlásil predstavitel OBSE." Správa je z dna 8. februára 2008.

Podla agentúry SITA a TASR: "V navrhovanom zákone tiež podla Harasztiho dochádza k oslabeniu dôvodov na odmietnutie práva na opravu alebo odpoved. To môže spôsobit lavínu toho, že vydavatelia by museli publikovat velké množstvo opráv a odpovedí." Uvedené dna 8. februára 2008.

Portál pravda.sk uvádza: "Haraszti kritizoval predovšetkým paragraf 6 tlacového zákona, ktorý pod hrozbou vysokej financnej pokuty novinárom zakazuje propagovat vojnu, násilie alebo užívanie omamných a psychotropných látok. 'Ak by paragraf 6 v zákone zostal, minister kultúry by mohol svojvolne zasahovat aj do obycajnej mediálnej diskusie na takéto témy,' upozornil na možné dôsledky Haraszti." Správa je z dna 9. februára 2008.

Porovnanie hodnotenia OBSE slovenského zákona (.pdf) (resp. návrhov jeho noviel) a madarského (.pdf) dáva za pravdu Madaricovi, pri tom madarskom ide o rozsiahlejšiu kritiku, co je v podstate logické už aj len pre to, co sám exminister v relácii uviedol - madarský zákon sa totiž týkal všetkých médií (a udelovania licencií na vysielanie, atd.), nie len tlacových. 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error