DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Zákon maďarský je všeobecne charakterizovaný ako zákon cenzúry a zákon ovládnutia médií, či už verejnoprávnych, resp. tam sú charakter štátnych médií elektornických, alebo aj súkromných a to dokonca udeľovaním likvidačných pokút z pozície toho úradu, ktorý úplne jasne podlieha aktuálnej vláde, tak bol nominovaný.

Edita Pfundtner vs. Marek Madaric - 24.01.2011
Pravda

Podľa TASR maďarský mediálny zákon "zaväzuje k vyváženému spravodajstvu aj komerčné médiá, platí pre všetky druhy médií vrátane tlačených a internetových." Agentúra SITA ďalej uvádza, že novým zákonom sa "zriaďuje nový kontrolný úrad, ktorý bude dohliadať na všetky tlačové, elektronické a internetové médiá. Porušovateľom zákona bude hroziť pokuta do výšky 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné."

Podľa informácií euractiv.com, kontrolný úrad je schvaľovaný parlamentom, má deväťročný mandát a okrem iného právomoc udeľovať licenčné pokuty. Predsedu úradu menuje predseda vlády. Čo sa zloženia kontrolného úradu týka, TASR uvádza vyhlásenie predstaviteľky OBSE pre slobodu médií, podľa ktorej sú členovia tejto rady nominantmi vládneho Fideszu. Európska komisia nezávislosť mediálneho orgánu prešetruje.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error